Agneta

Germanismy ve skladbě věty. Proč je přirozená skladba věty češtináři kritizována, a používat se má ta nepřirozená?

Proč je přirozená skladba věty češtináři kritizována, a používat se má ta nepřirozená? Teď nemám zrovna nic po ruce, ale jde mi např. o to „se“: „dělalo se“ – ačkoliv je přirozenější se dělalo

Nejlepší odpověď
annas

Postavení slov ve větě závisí na slovním i větném přízvuku.

Větný přizvuk – důraz na určité slovo ve větě, které chce mluvčí zdůraznit. Např. věta začíná od východiska – k jádru – klidná oznamovací věta – větný přízvuk na konci.
Nebo naopak – od jádra k východisku – větný přízvuk na začátku sdělení – u jiného druhu věty podle postoje mluvčího

Tvůj dotaz se týká slovního ořízvuku. V češtině je přízvuk na první slabice, dále záleží přízvuk na tom, o jakou jde předložku, či o víceslabičná slo­va.

Uvedu příklonky a předklonky – slova, která nemají vlastní přízvuk, proto se připojují k předcházejícímu přízvučnému slovu (příklonky), nebo tvoří jednotku se přízvučným slovem následujícím (předklonky).
Proto je důležitá formulace věty, tedy kontext.

Zájmeno se je příklonka, takže stojí ve větě za prvním přízvučným slovem

Jednoduché věty – mění se stylizaci – takže i postavení příklonky se..

Nikdo se nedověděl pravdu. x Nedověděl se pravdu x Pravdu se nedověděl.

Dělalo se to snadno. x Všechno se dělalo snadno. x Snadno se dělalo všechno, případně Snadno se všechno dělalo – zde záleží na tom, co chci zdůraznit.

Někdy zmíněná pravdila neplatí, chce-li autor některé slovo zdůraznit.

Další odpovědi
ivzez

Přirozené je obojí.
Zkus svůj příklad použít v různých souvislostech.
Přijdeš na řadu případů, kdy bude přirozenější
použít „se“ před slovesem
a na řadu dalších příkladů,
kdy se „se“ použije za slovesem.

Agneta

ivzez >>> moje chyba, měla jsem uvést příklad. Takže tady : „V dílně dělalo se…“, ačkoliv lepší(ale nesprávné): „V dílně se dělalo…(to a to)“.

ivzez

Tady bych také napsala:
„V dílně se dělalo to a to/od tolika do tolika, …“
Já bych to rozlišovala podle toho, čím věta začíná.
Bude-li začínat podmětem nebo přísudkem,
bude zvratné zájmeno (většinou) za slovesem.

Bude-li věta začínat jiným větným členem,
může být zájmeno před slovesem.

Kdo ti tvrdí, že to není správně?
Zkus argumentovat třeba otázkou:
„Kdy si to koupíš?“
A co třeba:
Kdy už si to konečně dojdeš vy/zařídit?