Fluorizace u dětí?

Ahoj, chci se zeptat, zda je nutná fluorizace, a pokud ano, od jakého věku a jakou formou? Díky předem za odpověď.

Odpovědi
Gbemi

Ahoj! U nás konkrétně se s fluorizací začínalo, když bylo synkovi 6 měsíců, paní doktorka usoudila, že je to třeba vzhledem k rodinné anamnéze. Ale není to nutnost, proto lékaři v dětských poradnách již většinou „jen“ předepisují natrium fluoratum v tabletách – tedy zvláště v rodinách, kde se vyskytuje defektní chrup.

alenka901

Fluoridy jsou chemické sloučeniny obsahující fluor. Zastánci jejich užívání jako přísad do vody tvrdí, že ionty fluoridu brání tvoření zubního kazu u dětí.

Odpůrci používání fluoridu tímto způsobem poukazují na to, že neexistuje jediná laboratorní studie dokazující, že sama fluorizace zubnímu kazu brání nebo jej redukuje a zároveň je pro lidi neškodná. Zastánci občanských svobod zásadně namítají, že fluorizace je nepřijatelnou formou nucené masové medikace.
Fluoridy se vyskytují v lidském těle, v těle zvířat, ve většině potravin, zvláště rybách, a v některých rostlinách – zejména v čaji vyrostlém v půdě bohaté na fluoridy. Přesná funkce těchto látek v živé hmotě je však nejasná. Fluoridy jsou obsaženy ve vulkanických plynech a vznikají také při různých průmyslových procesech, např. při výrobě oceli a hliníku, při rafinaci ropy, výrobě fosfátových hnojiv a výrobě nukleární energie. Odpůrci fluorizace také argumentují tím, že pro průmysl se jedná o vhodnou a lukrativní cestu, jak se zbavit fluoridového odpadu.

Do zdrojů pitné vody se však přidává jen poměrné velmi malé množství fluoridů většinou v ředění přibližně jedna k milionu. Nadměrné užívání fluriodů může na dětských zubech vytvořit trvalé skvrny.
Přibližně polovina populace ve Spojených státech je zásobována fluorizovanou vodou, zatímco ve Velké Británii tuto vodu používá pouze jedna osmina z celkové populace 53,5 milionu obyvatel.
Upozornění: Vysoký příjem fluoridů může být nebezpečný – někdy přímo fatální. Některé děti dokonce zubní pastu s obsahem fluoridů jedí – kvůli sladkým přísadám a příjemné chuti a vůni. Sama zubní pasta je však silné dávidlo a daleko dříve, než někdo může sníst množství dostatečné pro skutečné poškození, dostaví se silné zvracení.