kuba007

Existují nějaké návykové látky užívané v minulosti jako léky?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Od roku 1898 do roku 1913 se předepisoval jako anestetikum „Hrdinný preparát“ (německy Heroisch) firmy Bayer. Jeho účinnou složkou byl diacetylmorfin, čili heroin. V USA se používal pro malé děti „Konejšivý sirup paní Winslowové“, kde hlavní složkou bylo opium.

Další odpovědi
Nuk nuk

To jsou prakticky všechny, které nejsou vyráběné chemickou cestou, tedy ty, které mají přírodní původ.
Morfium (opium) se používalo jako analgetikum.
Určité látky obsažené v marihuaně (konopí) léčí příznaky roztroušené sklerózy a dalších chorob. (Někde se využívají výtažky z technického konopí, které obsahuje podobné látky, ale v menším množství, není tedy tak silně návikové, ale žel ani jeho léčivost není tak silná).
Koka působí jako lék proti bolesti a zklidňuje trávicí soustavu. V Bolívii například ženy (a nejen Indiánky) legálně pijí čaj z koky pro zmírnění menstruačních bolestí.

Alesh

morfium, užívá se doteď, ale již ne v takovém rozsahu

Kepler

Takových látek existuje nejméně v počtu desítek, ať už rostlinného původu, nebo obsažené v houbách. Ne vždy ale mají skutečně léčivý účinek, pouze působí jako analgetika (opium), jako znecitlivující látky (koka), nebo halucinogeny (houby, mezkalin – peyotl z kaktusů apod.). Zvláště ty posledně jmenované sloužily spíše šamanům, ale o léčbě nebylo moc řeči.

mvk

Připomnělo mi to konec první sezóny jednoho seriálu, jehož děj se odehrával na přelomu 19. a 20.století, kdy chlápka závislého na opiu / morfiu začali léčit zbrusu novým preparátem – heroinem.

Kepler

A to bylo dobře, ne? Zbavil se závislosti na morfinu! 🙂