Elisa22

Existuje slovo „posněžuje“, nebo ne?

Nejlepší odpověď
briketka10

Ano, existuje, ale myslím, že není spisovné.
Hledejte v tomto článku:
https://www.o­lomouckadrbna­.cz/zpravy/spo­lecnost/11413-desitky-centimetru-noveho-snehu-v-jesenikach-zlepsily-podminky-pro-lyzovani.html

Další odpovědi
quentos

Ve spisovné češtině určitě ne. Slovník spisovné češtiny (Academia Praha 2014) ani Slovník spisovného jazyka českého (Academia Praha 1989) ho neobsahují.

annas

Spisovný výraz je sloveso posněžit , tedy dokonavé. Tedy něco posněžím, děj ukončený. Něco pokrýt sněhem, slabou vrstvou.

Někdo vytvořil příponou -ova- sloveso nedokonavé, tedy posněžovat, posněžuji, které vyjadřuje průběh děje. Správně by mělo být posněhovat – bez změny kmenové souhlásky.

Sloveso zasněžit = posypat, zasypat něco posypat sněhem

Předpona po- vyjadřuje něco pokrýt jen po povrchu x za- ve velké míře proniknout po povrchu.

U toho plyne, že sloveso se uřejmě nesprávně používá, ale to nikdo neřeší.

Edison

Pořád lepší, než „sněhánky“ coby sněhové přeháňky…

marci1

Ne, neexistuje. Existuje jen tvar zasněžování. 🙂

Dochy

Asi tak od 21:00 11.1.2019 už ano 😉 já slýchal spíše „posněhává“ ale jazyk je živý a lze vymýšlet a používat nové tvary (obvykle odvozené, či složené) lidé pak rozhodnou zda nový tvar přežije či ne.

EKSOT123

Annas, nemusí jít jen o pokrytí sněhem, ale spíš o děj řídkého nebo občasného sněžení. Obdoba ke slovu poprchávat. Ale jaký ba měl být spisovný tvar nevím

annas

Vím, co sloveso znamená, vysvětlila jsem, ale je to zřejmě místní ojejdinělý tvar, spisovné určitě není.

V Korpusu není uvedené, jak jsem napsala.

Edison

Zajímal by mě kontext, v jakém bylo toto slovo použito. By se dalo lépe posuzovat vhodnost použití.

annas

V odkazu Briketky e uvedené ve významu …

„Návštěvnost byla úplně super, i když v sobotu přes poledne padal mokrý sníh. Posněžuje také dnes, máme tu minus čtyři stupně.“

Když vezmu posněžit – jde o řídký tvar, užívá se spíš zasněžit.

V příkladu je uvedené posněžuje jako neosobní. – stejně jako pršíí, hřmí atd.

annas

Hledala jsem ještě v Českém národním korpusu,.

Zde je uvedeno jen sloveso zasněžovat , sloveso posněžovat nikoliv.

Když jsem „posněžovat“ zadala, objevilo se, že
„Byl detekován možný nesoulad mezi zvoleným a faktickým typem dotazu.“

Co z toho vyplývá?

ivzez

Zajímavá formulace:
»U toho plyne, že ti, kdo to sloveso používají, není správné.«