Existuje právní nárok na převedení družstevního bytu do os.vlastnictví?

chtěl bych Vás požádat o radu, týkající se zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů a zákona č. 345/2009, doplňující předchozí zákon.

Dotaz mám u zák. 72/1994 , paragraf 23 a 24, po zahrnutí novely 345/2009 – doplnění pro 72/1994 pro par. 23 odstavců 4 a 5 + přechodná ustanovení – bod 1–4.

1/ případě, že člen družstva nevyzval družstvo do 30. června 1995 k uzavření smlouvy o převodu vlastnictví k tomuto bytu pak platí,

že díky novele má člen družstva právo uplatnit toto a bude mu převedeno vlastnictví pokud zažádá do 31.prosince 2020 ? (Samozřejmě po splnění podmínek stanovených v zákoně, tedy závazek

nabyvatele uhradit družstvu částku, která odpovídá nesplaceným úvěrům s příslušenstvím poskytnutým družstvu, připadajícím na převáděný byt)

Tedy ještě jednou všeobecně: jde mi o to, zda je v současnosti možné (a družstvo mi musí vyhovět) převést jakýkoliv družstevní byt do os. vlasnictví a to i v případě, kdy nebylo o toto zažádáno do 30.června 1995?

Odpovědi
standa

Družstvo vám vyhovět NEMUSÍ.

POVINNÝ převod družstevních bytů (BD) do osobného vlastnictví (OV) se týkal jen bytů, u kterých byla do 30.6.1995 podána žádost – viz ustanovení § 23/2 zák. o vlastn.bytů.

Následné novely (které posouvaly termín do kdy musí ´družstvo´ uzavřít smlouvy) se bohužel netýkají té základní lhůty 30.6.95.

V současné době NENÍ pro družstva převod bytů do OV POVINNÝ, záleží na tom, co je dáno ve stanovách nebo na tom, jestli družstvo na převod přistoupí.

Pokud převod do OV upraven není, pak se musí sehnat dostatek členů, se kterými bude možné změnit stanovy tak, aby převod do OV umožňovaly.