metro

Existuje nějaký odborný termín pro záměrné pravopisné chyby, například v názvech hudebních skupin?

Příklady jsou mimo jiné Fousatej hat nebo Wanastowi Vjecy.

Nejlepší odpověď
annas

Z pohledu jazyka jsou to tzv. intencionální chyby, tj. chyby záměrné, které směřují úmyslně k nějakému cíli, snaží se o nějaký cíl – třeba pobavit, ukázat, že „vnější stránka“ není tak důležitá jako to, co je v uvnitř. Ale …

Originalita, snaha upoutat, odlišit se atd. Jindyy jde o polointencionální chyby – neformálnost, spontánnost, Často jde o klišé, zaujmout k pravopisu neutrální postoj.

Myslím si, že psát texty s pravopisnými chybami není kreativní.

Spíš se dá říct, že jde o relativizační postoj, autorům název vyhovuje, nevadí jim chyby, na ostatních nezáleží. Jakési „zpochybňování“ pravopisných pravidel, tedy dané „pravdy.“. Negativně ovlivňuje ty, kteří uznávají pravopisná pravidla.

Další odpovědi
anonym

kreativita, řekl bych… v tomto případě bohužel jen ta umělecká 🙂