aliendrone

Existuje nějaká rozlišující úprava ČESKÉHO chemického názvosloví, např. pro NO2?

Však víte, podle přípon (nebo koncovek? eh, čert to vem) lze pojmenovat sloučeninu a určit složení.
Jenže co třeba v případě „oxidu dusičitého“, je nějak mluvnicky rozlišena jeho dimerní (N2O4) a monomerní (NO2) forma? Nebo je to stále jen „oxid dusičitý“ s dodatkem dimerní/monomerní?

Nejlepší odpověď
Kelt

Sumárně se jedná o oxid dusičitý a zda je to monomer nebo dimer se neřeší. To by se musela určit molekulová hmotnost a podle toho se dá hledat dál. Tak třeba pracuje organická chemie. Třeba u fosforu existují HPO3 a H3PO4 a ta první je tuším metafosforečná a druhá, běžnější je orthofosforečná. A když jsme u toho fosforu, který je ve skupině pod dusíkem, tak existuje oxid fosforečný vzorce P4O10 – protože to odpovídá struktuře – je to tetraedr atomů fosforu. Tady krácení na P2O5 by udělal jen ignorant. Kdybys chtěl vědět více nebo něco konkrétního, tak mi napiš.

Další odpovědi
Kepler

Pokud vím, pro monomer a dimer je jen jeden název – oxid dusičitý. Mezi oběma formami existuje chemická rovnováha, kdy podle fyzikálních podmínek převládá buď monomer, nebo dimer.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

Kepler, Kelt >>> Díky hoši za snahu. Asi jsem to blbě napsal, ale mně nejde v tomto případě o chemii, nýbrž jaksi o „filologickou podstatu“ problému. Zkrátka aby mi nějaký vykuk nevkydl, že „správně podle pravidla ujč“ nebo dokonce podle nějaké NORMY bůhvíjakého státního úřadu se to má říkat např. „dimeroxid dusičitý“ nebo „dinitrotetraoxid“ atd., chápete co myslím? :)