dust8

Existuje nějaká přechodka či adaptér, který by z molexu udělal sata kabel malý a velký?

sata kabel malý a velký myslím tím nevím názvy, ale dnes se připojeje i HDD přes ten SATA kabel a pak ještě ten malý káblík hned vedle toho velkého. Dají se molexy přepojit na tyhle dva SATA kabely?

Mám tu totiž navíc jeden SSD 128 GB, který už nemám kam připojit a je to škoda, protože bych z něj mohl hrát třeba hry. Hned bych jej zaplnil GTA 5, která by jej úplně zaplnila a zbylo by tam místo už jen tak akorát, aby byl stabilní respektive jestli to má nějakých 100 GB? (nevím asi – víte někdo kolik? si to nepamatuju), tak ten zbytek snad stačí pro stabilitu a výkon SSD disku?

Doplňuji: Díky za odpověď, ale mám ještě otázku v diskuzi pod otázkou, protože bych rád věděl možnosti.

Odpovědi
aliendrone

Woe, SATA „velký“ je napájení, tam můžeš použít tohle > https://interni-kabely-pc.heureka.cz/de­lock-60112-redukce-napajeni-molex-4-pin-na-sata-15-pin-primy-6-cm/# , SATA „malý“ (tenhle > https://interni-kabely-pc.heureka.cz/con­nect-it-ci-1-sata-kabel-50cm/# ) je DATOVÝ kabel a ten musíš připojit do desky. Což by neměl být problém, většina rozumných desek má SATA konetorů dost (kolem 6ti), přičemž často mívají i vývody k dodatečnému osazení dalších. Pochopitelně se bavíme o rozumných deskách, ne o kancelářských jebkách, které často mají jen 2 pozice na RAM apod. neštěstí. ;) :)

dust8

aliendrone: No já mám 6 SATA konktorů zabraných. 5 na disky a 1 na bluray mechaniku. Mám ještě pár volných šachet na disky, takže pokud bych z 2 molexů udělal SATA malý a velký, tak bych mohl připojit ještě ten přebytečný SSD disk, který se mi zbytečně válí v pokoji. Jak jej teda připojit? Vím že jsou i nějaké interní karty do slotu vedle grafiky, které třeba přidají další 2–3 myslím SATA konektory, ale pokud se dají molexy jen pomocí přechodky dát na SATA, tak to výjde levněji ne? Pak už jen koupit SATA kabely a je to?

dust8

Sakra. To mi nedošlo, ale i kdyby molexy šly předělat na SATA, tak kam je pak píchnu? :D Když není na desce už volný konektor? Hmm.. Asi bych musel koupit nějakou tu kartu do slotu co funguje jako rozbočovač či tak něco s dalšími volnými konektory? A pak se vyprdnout na nějaké předělávání molexů? To stejně asi nepude.

aliendrone

No, pokud na desce nemáš nějaké volné piny (k dodatečnému připojení SATA konektoru/ů – podobně jako to bývá u USB), tak ti nezbyde, než něco takového. > https://www.czc­.cz/axagon-pces-sa2/214610/produkt

I TAK ale budeš muset použít redukci molex/SATA, protože zařízení nestačí jen připojit datově, ale i ke zdroji napětí, k čemuž právě tato napájecí redukce slouží.

aliendrone

GTA 5 vyžaduje 65GB + něco na savy, tož by to mělo být tak akorát. Není dobré plnit SSD nad 2/3 – 3/4 kapacity, zvláště pokud jsou starší a TLC (což se dá s ohledem na kapacitu o tom tvém domýšlet) a nepodporují TRIM. :)