E99

Existuje kurz na učitelku v mateřské škole, který lze absolvovat po maturitě?

Vím, že je kurz pro asistenty pedagoga, ale kurz na učitelku jsem nikde nenašla.

Odpovědi
Drap

Ne ale můžeš si po maturitě udělat další střední školu pedagogickou, nebo jít na VŠ. Pokud vystuduješ zdravotní sestru, taky ti nestačí měsíční kurz, abys mohla dělat doktora.

annas

Kurs ne, ale když máte maturitu, můžete pokračovat na 2letém
zkráceném studiu >" profilová část včetně praktické zkoušky (pouze ústní zkouška z pedagogiky, psychologie a vybrané výchovy z metodikou – HV, VV, TEV)"

Více v odkazu

https://www.se­cr.cz/obor/uci­telka-materske-skoly-dalkove/

--
Zřejmě jste si popletla osobního asistenta žáka, to není učitel, zatímco asistent pedagoga musí mít pedagogickou kvalifikaci, protože vykonává pedagogickou činnost.

http://www.asis­tentpedagoga.cz/od­borna-kvalifikace-asistenta-pedagoga

Doplňuji_

Obecná otázka, obecná odpověď. Chcete-li být plně kvalifikovaná, platí to, co jsem uvedla.

Podle vzdělání je rozdíl zařazení a náplně práce, tedy i plat. Kursy existují, to jsem nevěděla, jsou placené – asi Kč 11.000,

http://asisten­tpedagoga.cz/kva­lifikacni-predpoklady

http://inkluze­.upol.cz/ebook­s/standard-pap/standard-pap.pdf

Jenže všechno bude jinak, má dojít od r. 2020, zdržel koronavirus. Mluvilo se o tom v médiích, dokonce jsem četla. Takže jste mladá, co bude dál, těžko říct. Věk – nejméně 18 let.

„Pro méně náročné činnosti je dostačující základní vzdělání , pro náročnější je nutné střední vzdělání s maturitou nebo vzdělání vysokoškolské;obě úrovně současně předpokládají alespoň základní pedagogické vzdělání, minimálně formou absolvovaného kvalifikačního kurzu pro asistenty pedagogala“

Dochy

Annas: Baha, i v té citaci se rozlišují dvě „úrovně“ asistenta pedagoga. A je tam i:
„získává odbornou kvalifikaci…
… základním vzděláním a studiem pro asistenty pedagoga.“

„Školním asistentem se může stát:…
… ale i třeba uchazeč, který má „jen“ ukončené základní vzdělání (nebo je vyučený) a doplní si vzdělání v kurzu studium pro asistenty pedagoga;“

annas

Odpověděla jsem obecně, protože bude mít maturitu. O kursu jsem nevěděla, necitovala jsem, může si přečíst.

Jenže je třeba rozlišit úrovně asistenta. Navíc kursy jsou placené, stojí kolem 11.000.

SŠ pro vyšší úroveň kompetencí asistenta pedagoga a ZŠ pro nižší úroveň kompetencí AP)

Pro méně náročné činnosti je dostačující základní vzdělání , pro náročnější je nutné střední vzdělání s maturitou nebo vzdělání vysokoškolské (viz kapitola 3);obě úrovně současně předpokládají alespoň základní pedagogické vzdělání, minimálně formou absolvovaného kvalifikačního kurzu pro asistenty pedagoga.

Je třeba o asistentech vědět víc, než je základní obecné informace, která jsou uvedené v prováděcím nařízeníl
„Nelze jednoznačně stanovit „ideální“ kvalifikaci a osobnostní profil platný pro všechny asistenty pedagoga bez rozdílu. U jednot-livých asistentů se bude lišit podle potřeb žáků a pedagogů a podle vykonávaných činností. Např. očekává-li škola od asistenta pedagoga hlavně doučování sociálně znevýhodněnýchžáků, bude hlavním kvalifikačním požadavkem středoškolské vzdělání s maturitou, pokud ale škola potřebuje posílit zejména komunikaci s rodinami sociálně znevýhodněných žáků, může být nejvhodnějším kandidátem na místo asistenta pedagoga uchazeč sice s nižším vzděláním, ale dobrými komunikačními schopnostmi a dobrou znalostí rodinného prostředí žáka. Stejně tak ve třídě s integrovaným žákem s mentálním postižením bude důležitou cha-rakteristikou asistenta pedagoga trpělivost, u žáka s poruchou chování by měl být asistent s větší přirozenou autoritou, u žáka s těžším tělesným postižením bude zapotřebí asistent s dostatečnou fyzickou silou pro pomoc při úkonech sebeobsluhy apod. Z druhého uvedeného tvrzení je patrné, že značná část asistentů pedagoga nebude
nebude dostatečně kvalifikována k výkonu všech výše uvedených činností“.

http://inkluze­.upol.cz/ebook­s/standard-pap/standard-pap.pdf