uskousko

Elektrický boiler a jeho zapínaní

Dobrý den, mám otázku na el. boiler. Na byte máme relatívne úplne nový elektrický boiler a potreboval by som zistiť ako sa presne ovladá. Má dve tlačítka ktoré vyzerajú úplne rovnocenne a po ich prepnutí na ON svietia, tak by som rád vedel prečo sú dve a aký je rozdiel medzi tým keď je zapnutý jeden , druhý alebo oba. Diki moc

Nejlepší odpověď
Jikra

Některé bojlery mají, cituji z návodu pro Fagor: Spínač nastavení výkonu topného článku – modely de luxe a super de luxe mají dvojitý jmenovitý výkon a spínače pro změnu nastavení výkonu což je min.výkon=900W//ma­x. výkon=1800W.

Další odpovědi
anonym

Jediný Jikra odpovídá k věci. Tlačítka s doutnavkou a označením ON skutečně slouží buď k zamotnému ručnímu sepnutí anebo odpojení dvoustupňového výkonu bojleru.
Jinak je na většině bojlerů ještě možnast nastavení termostatu na předvolenou teplotu v rozsahu 30 – 80°C. Novější už mají 2 šipky „vyšší a nižší teplota“ někdy doplněné displejem.
Ostatní jsou naprosté nesmysly – viz kole, bytové standardní bojlery jsou 1f, navíc tazatelka se ptala na ovládání, ne nějaké „rozumy“ o 3f stykačích.
ad diskuze – dotaz zněl na ovládání, jinak dle nové ČSN lze i staré bojlery připojit přes zásuvku a flexo šňůru, není to tedy domnělá výsada jen nových bojlerů.
I přes zásuvku může být sazba NT, není pravda, že může být jen na vyšší tarif.
Instalace musí být vždy v souladu s normou pro koupelny (Přes chránič, samostatné jištění, jež nahrazuje požadavek samostatného odpojení při opravách – pak odpadá varianta zásuvky, apod.) viz 4 ochranné zóny v odkazu:

Zdroj: http://elektro.tzb-info.cz/domovni-elektroinstala­ce/6713-elektricke-instalace-v-koupelnach-a-kuchynich-bytovych-i-nebytovych-prostorach

Michal Kole

Bojler je na 3 fáze a spíná ho stykač a proud do stykače zase pouští HDO, které nadálku zapnou energetický distributor (ČEZ, PRE. E-ON), když je malá spotřeba proudu.

HDO je v elektroměrovém rozvaděči a je zaplombované, to musí udělat pracovník který má povolení od energetiky k rozplombování a před zaplombováním musí být revize.

Sůwa

Co píše Michal platí v případě, že je pro boiler využíván nízký tarif el.proudu. Novější boilery nejsou připojeny na pevno do sítě, ale do zásuvky a každý si je může zapínat podle potřeby.

tom004

To,co píše Michal,je nesmysl. Bojlery,které se používají v domácnostech,jsou­,až na vyjímky,připojeny buď pomocí flexošňůry přes běžnou zásuvku,nebo trvale ve spojovací krabici. Pokud domácnost splňuje podmínky,množství připojených kW,má možnost odběru v NT,které je spínáno dáklově pomocí HDO. Potom je nejen odběr bojleru v tomto režimu,ale odběr všech el. spotřebičů v bytě.