Roman71

Dožije se ARM architektura masivnějšího nasazení, například v běžných stolních počítačích?

Faktem je, že ARM procesory mají celkem slušný výpočetní potenciál a k tomu i nepoměrně nižší spotřebu. Zajímalo by mne, jestli se v rámci takzvaných „úsporných opatření“ plánuje s masivním nasazením do stolních počítačů například v podnikové infrastruktuře?

Odpovědi
aliendrone

Těžko říci, záleží na jejich bezpečnosti. Dnešní PC procesory (Intel/AMD) jsou HW zadními vrátky do systému a je jasné, že toho dříve či později někdo „neoprávněný“ zneužije. (oprávněné jsou zpravodajské služby a spol., neoprávnění hackeři). Prý už k tomu ostatně na Intel platformě DOŠLO – útok Meltdown, Spectre apod., „vysvětlení“ Intelu je prý bohapustý blábol (nwm, nejsem profík v oboru).

Jenže K ČEMU je ti procesor/přístroj, který UMOŽNÍ přístup BEZ tvé autorziace? A to nemluvím o samotných OS – CO asi tak dělají Widle, když tak usilovně procák maká jakkoliv je počítač idle – bez úkolu čeká (snadno poznáš podle hluku ventilátorů). ;)

Bude potřeba pro profi/seriózní využití BEZPEČNÁ a DŮVĚRYHODNÁ architektura.
Jestli to ale bude ARM – netuším.

Spotřeba PC v okamžiku, kdy „nic nedělá“ (tedy – NEMĚL BY!) je ALARMUJÍCÍ a venkoncem se asi málokomu chce platit „výpočetní akce“ NSA či kdovíjakého jinéhio xindlu.

dubraro

IMHO je ARM architektura nasazená masivně až dost. Pokud vím, používají se procesory s touto architekturou prakticky ve všech smartphonech a tabletech, v průmyslových řídících systémech, v automobilech, v internetu věcí… Ostatně použitelný stolní počítač může vzniknout i tak, že k vývojové platformě Raspberry Pi (počítač cca velikosti dlaně) připojíte klávesnici, myš a monitor.

Roman71

aliendrone, no to je právě jeden z důvodů, proč mám Doors 10 jen v jednom počítači s multibootem a de facto ten M$ produkt pouštím jen kvůli aktualizacím, dokud je podporovaný.. což už dlouho nebude.

Mimochodem, znáš ten citát: „Microsoft ti dá jen okna, Linux celý dům“ ? Celkem povedený!

aliendrone

Roman71>>> Neznám, ale líbí se mi. Nicméně (předpokládám, žes chtěl napsat DOS 10) – ŽÁDNÝ OS na Intelu dnes NENI BEZPEČNÝ!!!! Pochop, v SAMOTNÉM procesoru Intel je implementován a běži Minix (a s každou novou generací procáků ROSTE – dnes již má prý STOVKY MB!!) a na ten jsou z principu JAKÉKOLIV SW prostředky krátké – je pro ně dokonale nezjistitelný. SW může obsloužit jen to, co mu HW nabídne. A když HW před SW TAJÍ prostředky, tak SW NIC NENAJDE, i kdyby se zvencnul.

K čemu je běžící Minix v procáku dobrý? Aby bylo nebe více modré a uživatelé šťastnější? Nebo odchytává hesla či jinak svinsky jedná – co myslíš? Takže bez ohledu na typ OS – pokud máš moderní Intel, nemůže být o soukromí/bez­pečnosti žádná řeč, jsi víš kde? A to platí OBZVLÁŠTĚ, pokud máš i intelácký chipset! ;) :D :D

Roman71

aliendrone, skutečně jsem záměrně napsal Doors 10 (Dveře 10) jako parafrázi na anglická Windows (Okna). S DOSem jsem si taky užil své, když jsem přesedlával z 8bit počítačů na PC. Tehdy hrozně frčely 386DX procesory na 40MHz a já měl desku bez koprocesoru (387). Jak jsem jásal, když jsem dostal vyřzený main s RAM a procesorem 486DX/100! To byl skok Pane! No samozřejmě, všechny zmíněné procesory byly z „dílničky“ Intelu. Až s nástupem radiátorů AMD měl Intel dominantní postavení na trhu s PC. Jinak tomu bylo u tehdejšího Apple, který s Intelem nijak nekoketoval a asi dodnes ví proč. Bezpečnost je jeho priorita a to asi mluví za vše.
No jinak Minix je v podstatě minimalistický Linux. Není v moci OS, myšleno toho M$, aby to celé obhospodařil, takže potřebuje „srdce tučňáka“, aby to jelo. Ještě za doznívající éry Windows 98SE jsem přivoněl k open-source operačním systémům a to jsem elice rychle pohopil význam uvedeného citátu. Najednou, jako bych měl celý hardware tak otevřený a zdokumentovaný, že bylo jen na mně, jestli se tím dokážu prokousat.. a světe div se, povedlo se!

Holt, za uzavřenost se platí a placení vývojáři dobře vědí, kde jsou ruční brzdy systému :D Nadšený amater, tvořící open-source programy, je na tom mnohdy líp než znuděný profesionál, který pracuje pro velkou softwarovou korporaci.