dust8

Dokáže obyčejné či tekuté mýdlo zlikvidovat stopy covidu 19 z rukou, nebo musí být výhradně antibakteriální?

Nejlepší odpověď
Emefej

Proč by na viry mělo být učinnější antibakteriální mýdlo?
Viry mají povrch chráněný vrstvičkou lipidů (tuků) a k jejímu narušení postačí „obyčejné“ mýdlo.

Další odpovědi
ƊƖȤȤƳ ƳƬ

Proti epidemii viru SARS-CoV-2 nejsou nejúčinnější zbraní roušky ani antibakteriální gely, ale vcelku překvapivě – obyčejné mýdlo.

Abychom porozuměli mechanismu působení mýdla na virus, musíme si vysvětlit, jak koronavirus funguje.

Viry nejsou živé, většinu času jen čekají, než se dostanou do buňky, kterou donutí pracovat podle sebe a vyrobit kvanta svých kopií. Poté, co se koronavirus pomnoží, buňku opustí a na cestu se obalí její membránou. Buněčná membrána je „tuková“ – lipidová dvojvrstva, která mu usnadňuje schovat se před imunitním systémem těla a přečkat nepříznivé vlivy okolí. Viry díky ní přežijí mimo tělo hostitele celé hodiny či dny. Na kovových površích, jako jsou například madla v hromadné dopravě, zvládnou přežít až 9 dní, než opět potkají svou příležitost – živé buňky hostitele.
zdroj: http://www.oko­ronaviru.cz/my­dlo-a-rousky/

Dochy

Jen přidám poznámku: Nálepka „antibakteriální“ je ti při Covidu naprd, protože nejde o bakterii ale o vir. Dá se očekávat že většina protibakteriálních přípravků bude mít i nějaké protivirové účinky, ale spoléhat se na to obecně nelze.

nyjono

Stačí obyčejné. Důležitější je technika mytí. Lidi obvykle ruce jen trochu pošmoulají a tak se mýdlo na některá místa mýdlo nedostane
Tak … podle info ƊƖȤȤƳ ƳƬ je nošení roušky zbytečné a mám si pravidelně, i na ulici omývat nezakrytá místa , tedy ruce i obličej a vymývat ústa mýdlem?
Viz včera různé pochůzky několik hodin.

ivzez

Stačí obyčejné mýdlo, pozor, sprchový gel tak dobře ruce (ani tělo) neočistí.