agentpv

Dokáže někdo prosím převést hodnotu vrtačky 95 Nm na výkon v KW (mně se nic nepodařilo najít)?

Nejlepší odpověď
orwell

Vztah mezi výkonem a točivým momentem je dán vzorcem
P = M∙ω kde ω = π∙n/30 = úhlová rychlost hřídele, n jsou otáčky/min.
Takže po dosazení dostaneme:
P = M∙π∙n/30
Pro M = 95 Nm a např. n = 1000 ot/min
P = 95∙3,14∙1000/30 = 9 943 W ≈ 10 kW
Potřebuješ tedy znát ještě otáčky.
https://kutiluv-zapisnik.cz/do­porucene-otacky-pro-vrtani/

Další odpovědi
aliendrone

Já bych jen k orwellovi dodal, aby sis dal BACHA na ty otáčky (k danému krouťáku), protože ty se projevují s ohledem na přepočet. U elektrických vrtaček se ve specifikacích obvykle udávají MAXIMÁLNÍ otáčky, jenže ne každý si hned uvědomí, že elektromotor má úplně jinou křivku průběhu, než spalovací motor. Elektromotor má totiž maximum krouťáku při minimum otáčkach (!!) a s jejich růstem krouťák JEN klesá! Ne jako u spal. motoru, kde z volnoběhu s růstem otáček ZPOČÁTKU roste jak výkon, tak krouťák. Nebudu tě unavovat teorií, prostě si dej majzla na chytráky, kteří „vhodně údaje zkombinují“, ovšem NEKOREKTNĚ! Abys nebyl překvapen. 😉

Chtěj prostě vědět při jakých otáčkách ten udávaný krouťák je. Bez toho nemá smysl řešit. Stačí ti použít zjednodušený vzorec
výkon [kW] = krouťák [Nm] × otáčky [1/min] : 9550 , který je pro běžné účely dostatečně přesný. 🙂

Dochy

Nemohl, protože se to přímo převést nedá. Navíc u vrtaček se obvykle neudává výkon, ale příkon. 95Nm je předpokládám maximální hodnota kroutícího momentu a pro vrtačku mi to připadá až docela dost. Výkon je v tomto případě kroutící moment krát otáčky. (samozřejmě že ve vhodných jednotkách – metry, newtony, radiány, sekundy) a neočekávám, že by ta vrtačka dokázala dát tento kroutící moment při jejích maximálních otáčkách.