zjentek

Dokáže mně někdo STRUČNĚ A LAICKY (NE link na definice etc. [!!!]) vysvětlit pojem server DNS?

Vlastními slovy. Vysvětlení wikipedie jsem nepochopil plně. Děkuju.

(Aliene, vím že JSI SCHOPEN jedinou větou definovat tak, že pochopí i zjentek, vím to, VÍM!) ((;

Nejlepší odpověď
aliendrone

Aby sis nemusel pamatovat hausnumera IP adres, tak existuje tzv. „doménový systém“. Tudíž když chceš navštívít zdejší web, nepotřebuješ znát jeho IP adresu, stačí jen jméno domény (odpovedi.cz). To napíšeš do adresního řádku a počítač se zeptá DNS serveru, jaká je IP adresa této domény a po obdržení se postará o věci kolem. Ergo server DNS je jen takový překladač z lidštiny (textu) do počítačštiny (čísel).

Celé to vymysleli kvůli zjentkovi, protože kdovíproč psal pravidelně IP adresu 117–67–97 /177cm-67kg. Asi kvůli „šťastným sedmičkám“? 😉 😁

Další odpovědi
Dochy

Protože lidé si neradi pamatují čísla. Něco jako je 234.123.23.12 jim nic neříká. Radši si pamatují takové věco jako seznam.cz, google.com, wikipedia.org,…
A DNS server se postará o to, aby jména, která jsou bližší lidem, se přeložila na čísla, která jsou srozumitelná počítačům.

Takže víceméně něco jako na telefonu máš jmenný telefonní seznam, ale pro internetové adresy.
DNS server si obvykle nepamatuje všechny adresy, ale pokud se ho zeptáš na něco co nezná, on zjistí kterého se zeptat, doptá se za Tebe a vrátí správnou informaci…

Emefej

Laicky a velmi zjednodušeně: je to stroj, který stará o to, že pokud napíšeš do vyhledávače adresu webové stránky, tak on ví, na kterém webovém serveru je obsah té stránky uložen a přesměruje tě tam.

zjentek

Ali 😂😂😂