sanydayyy

Dohoda o provedení činnosti a sirotčí důchod – podrobněji v doplnění. Dá se toto rozhodnutí ještě nějak zvrátit?

Má sestra pobira sirotci duchod. Chtela si privydelat, dalkove studuje. V místní nemocnici dostala nabídku práce, upozorňovala mzdovou účetní, že by nerada přišla o sirotčí důchod. Dali jí podepsat dohodu o provedni cinnosti. Je mlada a pri podpisu neznala presne rozdil mezi dohodou o cinnosti a dohodou o provedeni prace – ucetni nemocnice ji nekolikrat bohuzel pouze slovne, ujistila, ze o sirotci duchod v zadnem pripade s touto smlouvou neprijde. Konkretni rozdil ji ale nevysvetlila. Vcera byla odevzdat potvrzeni o studiu na OSSZ, kde ji sdělili, ze bude muset vratit cca. 60.000 Kč, jelikož za ní nemocnice, kde pracuje pár hodin měsíčně, celkem deset měsíců, odváděla soc. a zdrav. pojištění. Dá se toto rozhodnutí ještě nějak zvrátit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
ladan84

Vzhledem k tomu, že si v budoucnu tuto stránku budou číst i další, je třeba nesmysly (uváděné jpau) uvedené výše uvést na pravou míru. Nechápu, proč odpovídáte, když očividně dané problematice nerozumíte?
I dálkové, distanční nebo kombinované studium je pochopitelně soustavnou přípravou na budoucí povolání – http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1995-155#p21
Výjimkou z výše uvedeného je v případě dálkového, distančního a kombinovaného studia doba, kdy dítě vykonává činnost zákládající účast na sociálním pojištění (uvedeno také ve výše uvedeném odkazu).
Problém tedy je, že v tomto případě byla vykonávána činnost zakládající účast na sociálním pojištění. Tím pádem vaše sestra nebyla nezaopatřeným dítětem a neměla nárok na sirotčí důchod.
Pro úplnost dodávám, že v případě denní formy studia není výdělek u sirotčího důchodu omezen.

Další odpovědi
jpau

Byl jsem ve stejné situaci ALE nehraje mi jedna věc – když někdo dálkově studuje, tak nemá status studenta, tzn. nemá nárok na sirotčí důchod! Na ten má nárok POUZE v případě, že se „soustavně připravuje na svoje budoucí povolání“ – tzn. studuje prezenčně.

Čili toto NENÍ problém toho, že Tvoje sestra má někde uzavřenou DPP nebo DPČ (takto jsem pracoval taky, současně jsem odváděl soc. zdrav.) ale toho, že NENÍ student protože DÁLKOVĚ (tzn. kombinovaně, tzn. NEprezenčně) studuje. To že má potvrzení o studiu jí v tomto případě neuděluje status studenta.

da ny

Dovolím si doplnění k odpovědi jpau,
doplněné odkazem:
„Student hodlá během studia provádět výdělečnou činnost
Výdělečná činnost vykonávaná v rozsahu zakládajícím účast na důchodovém pojištění nebrání pobírání sirotčího důchodu pouze u prezenčního studia. Naopak, v případě dálkového či kombinovaného studia při současném výkonu výdělečné činnosti zakládající účast na pojištění sirotčí důchod poskytovat nelze.“
http://studen­t.finance.cz/fi­nance-slevy/socialni-davky/sirotci-duchod/

sanydayyy

I na sociálce potvrdili, že není problém to, že by studovala dálkově – má totiž nějaký zvláštní typ studia, který se považuje za denní…problém je to, že uzavřela dohodu o provedení činnosti a ne o provedení práce. Zaměstnavatel za ní každý měsíc odváděl zdravotní i sociální pojištění. Nyní na to sociálka přišla, jelikož jim dorazil evidenční list důchodového pojištění. Zvrátit to tedy již nelze, co myslíte?