weronika

Dobrý den, včera se nám narodilo kůzlátko ale bez sacího reflexu- nevíte co dělat?

Zatím jsme to mlíčko od maminky museli do něho narvat přes dudlík na lahvičce- ale bohužel se na ni nechytá, musíme to do něj narvat.
Hlavu sice mezi zadní nohy mamky strčí ale neví co dál. Taky jsme zkoušeli mu dát hlavu k cecíku, a vymáčknout mu mlíko do tlamičky aby si to spojil- bohužel nic nefunguje, mléko do něj musíme rvát.¨
Je to sice velký a poměrně silný klučina, ještě stále chodí…
Nenapadá vás ještě nějaký způsob, kterým by se buď mohl krmit, nebo by se mu probudil sací reflex?
Děkuji za odpověď
Doplňuji:
Děkuji, jinak ono se brání, ale snažíme se ho krmit co dvě hodiny – jak to dopadne vám napíši do diskuse.
Ještě vyzkoušíme tu misku, a ještě mou mamku napadlo to do něj dostat přes stříkačku.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

zkuste,když mu budete dávat cucat dudlík s ním pohybovat po jazyku,ven a dovnitř,jako by jste mu to chtěli vzít,aby se snažil to zachytit a podržet,to je začátek sání,pak by se měl chytit,jinak potom začít rovnou na pití z misky přes prsty,někdy z flašky nepijí,ale z misky ano
Doplňuji:
pomocí stříkačky ho nakrmíte,je to poslední řešení,ale nenaučí se pít,ale je dobré použít třeba pet flašku s dudlíkem,dá se zmáčknout,takže nahradí stříkačku a je tam stále ten cecek,z kterého poteče mlíčko

Další odpovědi
anonym

Kůzle narozené počátkem ledna je hodně rané, může být i předčasně narozené
a potom bývá životaschopnost takových mláďat oslabena (i sací reflex) . Krmení stříkačkou může zachránit kůzle od smrti hladem a dehydratace, ale nemusí zákonitě probudit sací reflex a navíc je třeba mimořádné opatrnosti abyste kůzle „neutopili“.
Pokud má kůzle, v pořádku polykací reflex, mohlo by po nějaké době natolik zesílit, že začne mít zájem i o struk. K tomu aby kůzle mohlo úspěšně sát, je třeba poměrně dost námahy a zesláblé kůzle to nezvládá. Já osobně každou rodičku hlídala a mládě hned po narození přikládala „ke zdroji“ a pomáhala mu „nastartovat“ a připrvních okamžicích krmení. Pokud bude kůzle dál slábnout, budete muset požádat veterináře o pomoc. Zpravidla se aplikuje posilující roztok
na zmírnění oslabení a dehydrataci.

Drap

Stále zkoušet. Toto se stává velmi vyjímečně. Pokud to nepůjde, tak neni jiná možnost, než vychovat přes dudlík.

mirlin

Můj děda takové situace řešil tak, že krmil kůzle tak , že si namáčel tak dlouho malíček do mléka a až se kůzle tzv.chytlo strčil mu kozí struk.
Děda to zvládal dobře.

hanulka11

nevzdávejte to -přikládejte ke struku ,ono se chytne

ReHu

Stříkačka je moc dobrý nápad.
Zkusili jste volat veterináři? Třeba by vám něco poradil.

vodak

Potřít struk něčím, co by mu vonělo?

Elis Pokorná

Musíte ho dokrmovat, či najít jinoukozu, která má právě kůzle. Jinak dokrmování- ze začátku se bude bránit, ale po týdnu si zvykne a lahvičku bude vyžadovat, taky jsme to tak měli, akorát s kolouškem:)

weronika

Bomebica -
Bohužel se to stalo jen proto, že jsme si tu kozu ( Klasická velikost, hnědá)
koupili ze stáda, kde je kolem 10-ti koz a jednoho kozla, a nikdo přesně nevěděl kolik jí je, a neviděli ji ani prskat.¨
No a znenadání nám porodila- je to prvnička ale krásně se o něj stará, Je to kluk a na kůzlátko je celkem velký, a docela i silný – mléko do něj musíme rvát ale už se snaží i skotačit ve stáji – máme je oba ve stání pro koně.

anonym

Tak to bude asi dobré, když se snaží mladík skotačit. Zvýšenou péči možná potřebuje spíš mamča, když chuděra tak brzy rodila. To vypadá, že jí není ani rok a z toho byla téměř půl života březí. Nechci být protivná, ale takhle to je s těmi zvířaty od „množitelů“. Původ neznámý, bez správného odchovu, možná úzká příbuzenská plemenitba ( kůzle má vaše kozička pravděpodobně s vlastním otcem) a mnoho dalších rizikových faktorů, kterých se opravdový chovatel nedopouští. Tak držím palce, ať jsou oba zdraví a dělají vám radost!

weronika

Tak dneska jsem se dozvěděla, že tam z kama jsme si vzali žádného kozla neměly – ale sousedovy pravidelně utíkal kozel a obskočil všechny kozy- majitelé o tom nevěděli – Ale myslím si, že minimálně 1 rok jí bude – dneska večer už se tak moc nebránilo, sice se nesnažilo sát ale aspoň polikalo to co jsme mu vymáčky do pusy – a potom teda skotačilo- jsem se nestihla ani divit :D Je nádherný a na kůzle velký – možná tak o půlku větší než normální kůzlátka – otec je bílí a kozlík má černý pruh na zádech a černé nohy, jinak je sněhobílí 🙂

anonym

Tak to může být krásný, když je tak zbarvený. Ať prospívá! Moje kozy byly i v zimě venku (chodily
si samy když se jim zachtělo klidně i do sněhu) byly otužilé, ale kozy všeobecně jsou háklivé na průvan a vlhko. Přečti si co je třeba o chovu koz a hlavně o době, kdy kozy, tedy i kozlíci pohlavně dospívají
( brzy ! ) ať se nedočkáte dalšího překvapení :))

weronika

tak, máme dvě kozičky- druhá je připuštěná a termín má v březnu.
Když ho krmíme, tak už se nebrání a nekřičí, jenom polyká a už i začíná přežvykovat dudlík ale ještě nesaje- ale jde vidět, že se snaží, je silný,a po krmení krásně skotačí po stání 😁 dneska chytal už mi mamčin struk ale jenom ho „přežvykoval“ ale nesál- tak snad na to časem přijde- ale zatím se to vyvíjí dobře. Maminka je taky zdravá, a troufám si tvrdit, že i malí je v pořádku po zdravotní stránce – zatím mu říkáme Matěj 😁
Ps: plánujeme, že až se začne přiživovat tvrdou stravou, tak ho vykastrujeme – jednak nechceme další kůzlátka, a jinam ho asi taky dávat nebudeme.
Nechceme mu ty kuličky brát už teď, když má ty handicapy.
Zase někdy písnu, jak to s ním vypadá.

Jinak vypadá takto:
http://www.fa­cebook.com/pho­to.php?fbid=43­7738802947855&set=a­.437738719614530­.104930.10000135216­7187&type=1&the­ater

http://www.fa­cebook.com/pho­to.php?fbid=43­7738859614516&set=a­.437738719614530­.104930.10000135216­7187&type=1&the­ater

http://www.fa­cebook.com/pho­to.php?fbid=43­7738766281192&set=a­.437738719614530­.104930.10000135216­7187&type=1&the­ater

snad to půjde spustit 😉

weronika

Bohemica – pokud nemáš FB tak je skusím dát ještě na moje stránky- potom bych napsala adresu 😉

anonym

Bohužel, FB mám, ale nedostanu se ti tam. Fotku mrňouse bych ale ráda viděla, tak mi písni do vnitřní pošty a já ti pošlu kontakt. Budu ráda, zatím ahoj.