assassine

V červenci jsem nastoupila na neschopenku. Kdo za mě teď platí zdravotní pojištění? Měla jsem se někam hlásit?

Dobrý den. Potřebuji radu. V červenci jsem nastoupila na neschopenku ( rizikové těhotenství) v srpnu mi zkončil HPP na dobu určitou. Z práce mi poslali zápočták a ostatní papíry s tím, že si mám lístek na peníze posílat sama na OSSZ. Kdo za mě teď platí zdravotní pojištění? Měla jsem se někam hlásit? A mám nárok na mateřskou? Odpracován byl rok a pul a termín porodu je koncem února.

Nejlepší odpověď
ratava

Potvrzení o trvání neschopnosti odevzdávejte (poštou, osobně) každý měsíc na OSSZ. Na pojišťovně by měla být ona skutečnost nahlášená- býv. zaměstnancem, sociálkou, nebo vámi. Doporučuji ověřit, případně donést potvrzení o nezaměstnanosti i nemocenské. Pojištění po dobu nemoci za vás hradí stát…

Jestli jste na neschopence z důvodu rizikového těhotenství, bude vám pravděpodobně trvat až do nástupu na mateřskou- peněžitou pomoc v mateřství, nárok na ní vám náleží 6 týdnů před plánovaným porodem. Tu vám opět vyplatí „sociálka“. Jestli jste pracovala rok a půl na HPP, tak splňujete podmínku odpracovaných 270 dní s účastí na pojištění a nárok na ní máte. Celkem máte nárok na 28 týdnů, tj 22 týdnů po narození dítěte. Po tomto termínu můžete začít pobírat rodičovský příspěvek.

Hlásit se momentálně nikam nemusíte- na UP se hlásí/ evidují pouze „práce schopní“, to vy s neschopenkou nesplňujete…

oprava- … nahlášena bývalým zaměstnavatelem…

Další odpovědi
ivzez

Podklady pro výplatu nemocenského byste správně měla předávat
bývalému zaměstnavateli, který je má dále předávat OSSZ. Pokud
zaměstnavatel odmítá přebírat podklady, předávejte je dále přímo OSSZ.

Ovšem u tohoto zaměstnavatele si nejsem jista, jak Vás
nahlásil zdravotní pojišťovně (mohl Vás jenom odhlásit).

Zkontrolujte si co nejdříve si u zdravotní pojišťovny, jak Vás má vedenu. Za osoby pobírající nemocenské hradí zdravotní pojištění stát, ale je možné, že budete muset pojišťovně pobírání nemocenského doložit potvrzením od OSSZ.

___

Ten rok a půl se vztahuje k poslednímu zaměstnání nebo k zaměstnání celkem?
Ochranná lhůta pro účel nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) činí tolik
kalendářních dnů, kolik trvalo poslední nemocenské pojištění (zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů.