hruby

Mám invalidní důchod třetiho stupně, mohu být zaměstnán nebo si přivydělat a za jakých podmínek?

dobrý den, mohu jako in.důchodce dělat nebo si přivydělat, a když, za jakých podmínek? Děkuji, HR

Nejlepší odpověď
Drap

.Pokud máš plnou invaliditu, tak v rozhodnutí stojí na kolik % jsi invalidní. Aby jí důchod nevzali nesmí mít vyšší úvazek, než to, co zbývá. Např. invalidita 70%, tak můžeš dělat na 30%. Kdyby zjistili, že dělá třeba na poloviční úvazek, mohl bys o důchod přijít.

Další odpovědi
Dochy

Moc mi neseděly informace tady s tím, co jsem slyšel. Je fakt, že ani to, co jsem našel, nesedí úplně přesně s tím, co jsem slyšel kdysi, ale pravidla se trochu změnila. Podle http://www.in­varena.cz/?p=5379 je nutné se podívat do rozhodnutí o ID, zdali jsou tam uvedena nějaká omezení, a vykonávaná činnost by měla být v souladu s tím rozhodnutím. Výše přivýdělku omezena není.

Co jsem si pamatoval „z kdysi“ bylo, že invalida 3. stupně si „může dělat co chce“ když se na to cítí.

Nemyslím, že platí 70% invalida = max. 30% prac. úvazek. Pokud najdu zaměstnání, které respektuje mé postižení, nevidím důvod proč by úvazek měl být omezen. Ale to je má domněnka…

johana 56

Poživatel ID III. stupně může být legálně! zaměstnán pouze v případě, pokud Posudek o invaliditě obsahuje vyjádření, že „Pojištěnec je schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek“.

Doplňuji

Jinak souhlas s Dochy. Procentní ani platové omezení není stanoveno.

Luca1

V případě, že by jste měl vyšší příjmy dejte si pozor na že se i důchod musí danit. Hranice příjmů je opravdu vysoká, ale málo lidí o tom ví a někomu by to mohlo pomoct. Zdanění důchodů je docela hezky popsáno na http://www.pra­comat.cz/porad­na/odchod-do-duchodu/241-zdaneni-duchodu.html

ivzez

Nahlásila jsem Drapovu odpověď
„Pokud máš plnou invaliditu, tak v rozhodnutí stojí na kolik % jsi invalidní. Aby jí důchod nevzali nesmí mít vyšší úvazek, než to, co zbývá. Např. invalidita 70%, tak můžeš dělat na 30%. Kdyby zjistili, že dělá třeba na poloviční úvazek, mohl bys o důchod přijít.“

jako nesmyslnou.

Drape, doporučuji si před odpověďmi v této oblasti něco nastudovat.

jirkajirka

Tento dotaz píše někdo hodně nějak nemocný a už v dětství nás učili slušnosti. Neposmívat se nemocným. Nevíš Hansi, jak jednou můžeš skončit.

Hans51

Ale tak nebudeme tady moralizovat ne? Nevšiml jsem si, že bych ve svém vyjádření použil jakýkoliv náznak posměchu, jen jsem upozornil na chybu.

Hans51

Vydělávání peněz nemá nic společného s viděním ⇒ proto vYdělávat (!!!) prosím, to jsou základy českého jazyka, nic složitého.

kapka

Znám lidi, co píšou vYdět… bohužel

Hans51

Tristní…