mini

Dobrý den, jsem těhotná a nejspíš půjdu na rizikové těhot. V práci děláme kolotoč, 4 dny, a 4 volna,vč.víkendů a svátků.

Jak se mi bude počítat nemocenská? Jen z těch dnů co mám být v práci během prac.týdne? Někdy v měsíci děláme skoro všechny víkendy, vtom případě bych měla proplácené jen třeba dva dny v týdnu? Předem děkuji za odpověď.
Doplňuji:
Děkuji za reakce. Takže se to vyplácí z průměrné hrubé mzdy, a to za jaké období prosím? 12 měsíců nebo jen třeba kvartál?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jen pro informaci je to o něco složitější.
Při začátku nemocenské hradí prvních 21 dní zaměstnavatel a to tak že první tři dny máte neplacené. Od 4. do 21. dne se vám hradí podle pracovních dnů ( zákonné pracovní doby)
tak, že se vypočte průměrný hrubý výdělek na hodinu( podle daného algoritmu) za poslední čtvrtletí. Tento průměrný výdělek se ještě redukuje podle redukčních hranic dle výše výdělku. Nejvíce se bere 90%. Z těchto max 90% potom dostáváte od zaměstnavatele nemocenskou ve výši 60% z těch max. 90%. Podle pracovní doby.

Po 21 dnu zaměstnavatel pošle všechna lejstra s výdělky na sociálku a nemocenskou vám vypočítává a hradí sociálka. Bývalo to podle kalendářních dní ale jak je to nyní nevím ,ani způsob výpočtu neznám.

Další odpovědi
Drap

Z průměrné mzdy z minulého období. Vyplácí se za každý den neschopnosti.

anonym

Nemocnská se vypláci z průměrného výdělku a ne z odpracovaných hodin (dnů).