Lucule13

Dobry den chtěla bych se zeptat,v pátek nebo v sobotu(20 –21hosi jedem pro štěně,jak se o něj starat když je poprvé dom

bude to štěně border kolie křížený s vlčím špicem(fenka)

Nejlepší odpověď
www

Především se připrav na to, že vykoná potřebu leckde a může začít do všeho kousat (pozor, ať se něčím nechtěným neudusí či neotráví!). Nachystej pro něj(ji) pelíšek, misku s vodou a další s jídlem, hračky, wc(stačí nizoučká nádoba třeba s pískem) a hlavně počítej s tím, že se mu budete první den všichni věnovat. Příklad: začne čurat-okamžitě,během toho jej přenést na jeho wc atd. Ostatní už prijde samo,neboj. Máte-li zahradu, seznamte jej brzy s ní a starosti ubydou.
Hodně trpělivosti a zábavy!
Doplňuji:
Navíc:
hladovypes.com/cz-clanky-10.html

Zdroj: Zkušenost

Další odpovědi
barnajka

Kolegové dali vyčerpávající informace, jak se k pejskovi chovat v prvních dnech – já k tomu nemám vůbec co dodat, tak mě napadlo přidat aspoň pár rad z vlastní zkušenosti, jak šťěňátku usnadnit první cestu do jeho nového domova :)

Nepíšeš, jestli si pro něj pojedete autem nebo např. vlakem a jak daleko od vás chovatel bydlí.
Každopádně ti můžu poradit jedno: zkus se vžít do toho pejska – a chovej se k němu tak, jak by sis přála, aby se lidi chovali k tobě, kdybys byla na jeho místě :)
Uvědom si, že ho vytrhnete z domova – z prostředí, který zná, kde je mu dobře a kde se cítí bezpečně. Bude se mu stýskat po mámě, po sourozencích, po lidských členech jeho „smečky“. To je dost stresující už samo o sobě. Do toho teď ta cesta… Ideální je jízda vlastním autem – je to nejrychlejší a nejpohodlnější pro vás všechny. Cestou si všimejte pejskových signálů – jak začne kňourat, vrtět se nebo být nervózní, vždycky někde na chvilku zastavte a nechte ho „vyvětrat se“, vyčurat a zkuste nabídnout vodu k pití. Když nebude sám chtít, nenuťte to – až bude mít opravdu žízeň, vezme si. Jídlo mu po cestě radši nedávejte – někteří pejsci cestování snáší hůř a štěňátka jsou citlivá tím spíš. Je docela pravděpodobný, že trošku zvracet bude i tak – nervy prostě udělají svoje :) Pro jistotu mějte po ruce nějaký hadr na utření a kolem pejska igelit (v ideálním případě).
Co určitě pejskovi pomůže trošku zmírnit stres, je jeho oblíbená hračka nebo „kus“ pelíšku. Poproste chovatele, at vám s sebou dá něco, co měl pejsek rád a co by mu připomínalo starý domov: kousek deky z pelíšku, oblíbenou hračku, misku na vodu… cokoliv, co pejsek dobře zná. Bude to pro něj takový slabý závan staré jistoty, kterou najednou ztrácí.

Ještě jedna rada na cestu a na první chvilky doma – vím, že není lehký se tím řídit, ale zkuste to :) Aspoň první den nebo dva dopřejte pejskovi co nejvíc klidu. Chápu, že bude roztomilý k sežrání:) a bude vás to svádět pořád ho hladit, mazlit se s ním, žvatlalt na něj…ale tím ho jen vyplašíte. Když bude moc plakat, spíš si ho vezměte na klín, lehce ho hlaďte dokud neusne, a nebo se neuklidní. Opravdu se snažte vyvarovat toho, aby pejsek mezi vámi koloval od jednoho k druhýmu – musí si na novou situaci zvyknout sám. Tady pozor na jednu věc – ve štěněcím věku vznikají všechny ty psí zlozvyky, nešvary a vrtochy :) Co mu dovolíte teď, rychle si na to zvykne – a v dospělosti se to odnaučuje dost těžko. Pokud nechcete, aby s vámi spal v posteli, musíte mu už teď dát jasně najevo, že postel je pro něj tabu. Nedovolte mu do postele vlézt , nehrajte si s ním v posteli, ani si ho v posteli neberte na klín. Buďte důslední – když zákaz, tak absolutní. Když jednou pejska z postele vyženete a podruhý mu dovolíte zůstat, protože jste neodolali jeho smutným očím, bude zmatený. Nebude chápat, proč jednou může a jednou zase ne…a nebude vědět, KDY může a KDY ne.
Stejně tak pozor na přílišnou péči. Ze začátku, než si u vás zvykne, bude asi často kňourat: bude kňourat i když s ním budete doma – a bude kňourat o to víc, když někam odejdete a on bude muset doma zůstat sám. Radím jedno – nevšímat si ho a nechat ho vykňourat. Když za ním hned poběžíte a budete ho utěšovat, příp. uplácet pamlsky, nenaučí se být o samotě a navíc si zafixuje , že kdykoliv bude cokoliv chtít, vytí a štěkání je nejúčinnější prostředek, jak toho dosáhnout. Opravdu ho nechte radši štěkat, nenechte se obměkčit – za pár týdnů si zvykne a naučí se být sám. Až se u vás doma adaptuje na nový prostředí, začněte pomalu s nácvikem samostatnosti – schválně ho čas od času nechávejte doma samotného. Prvně třeba jen jednou dvakrát týdně a na kratší dobu, postupně čas prodlužujte. Když budete opravdu důslední, brzo by měl pochopit „pravidla hry“ :)

Nezbývá než popřát, ať vám nový člen rodiny přinese do života co nejvíc radosti :)

dědapetr

PÉČE O ŠTĚNĚ
První dny v novém domově
Novému chlupatému kamarádovi ukažte po příjezdu domů pelíšek, misku s vodou a nabídněte mu něco dobrého k snědku. Pak si uvařte kávu (nebo čaj), pohodlně se usaďte a sledujte malého průzkumníka. Možná, že bude tak zmožený z cestování, že půjde nejprve spát, tak ho nerušte a na první krůčky si počkejte.
Až si štěně provede rekognoskaci terénu, je ideální čas nabídnout mu pro zabavení také nějakou hračku, mluvit na něj, oslovovat ho vybraným jménem a mazlit mu kožíšek. K tomu ho zvykáme na pravidelné časy krmení a venčení a postupně přidáváme i zvykání na samotu.

Protože je toho na mrňouska zpravidla příliš nového najednou, doporučuji zůstat ze začátku minimálně u krmení na tom, co a kdy byl zvyklý baštit u chovatele. Na změnu je vždycky dost času a je třeba ji provádět jen velmi zvolna.

Psík u vás bude určitě rychle „jako doma“, takže záleží už jenom na vás, jak se vzájemný vztah a výchova štěněte bude vyvíjet dál.A na další se můžeš podívat do odkazu.
http://www.ca­neadandy.cz/ste­nata4.htm

elektrikář

Aby nebylo štěněti samotnému doma smutno dávala mu máma do pelíšku pod deku tikat budíka.

samicek333

Dobrý den, my když jsme si pořídily štěňátko, nechaly jsme ho hlavně samotného prozkoumat byt, ale dávejte pozor, aby se něčeho nelekl, protože jsem slyšela, že stačí, aby se štěně jen podívalo na nějakého člověka, ale zároveň na něj spadlo koště a on se ho potom bál, mám stejnou zkušenost, náš pejsek se jako štěně přiblížil ke strejdovi, ale najednou se ozvala nějaká rána a on k němu nechce moc chodit a je vůči němu ostražitý…Jinak tedy nechat štěňátko seznámit s okolím, místem, kde má pelíšek a vodičku a pak už ho asi nechat vyspinkat, po cestě do nového domova bude určitě unavené. Další den už si s ním můžete zkusit hrát – náš mufísek si hrál hned další den ráno, vůbec se nás nebál a chodil si k nám lehnout, protože věděl, že je tam největší bezpečí… Doporučuji, aby s pejskem první týden zůstal někdo doma, ale ne zas moc dlouho, aby si ten pes zvykl, že s ním pořád někdo nebude a že se pokaždé někdo vrátí. Jídlo vám doporučí lidé, od kterých štěně máte, my dávaly piškotky, nebo lupínky s trochou mléka a pejskovi to chutnalo. S výcvikem začněte co nejdříve a často opakujte naučen povely, aby pejsek přes pubertu nezapomněl :)

Doufám, že jsem pomohla, nashledanou