A.B

Pokud i udělám od 16 let řidičák na skupinu A1 tak je to jenom na automat nebo i manuál?

.

Odpovědi
aevul

Zajímavost: V autoškole lze výcvik na sk. AM provádět na skútru (takže žák bude mít automatickou převodovku a nutně snadnější jízdy) a přesto získá řidičské oprávnění sk. AM bez omezení, takže i na manuální řazení. Pouze u sk. AM se žádné omezení nezapisuje, ale u ostatních skupin už ano, takže pokud by dělal např. sk. A1 na skútru, tak už bude mít v řidičáku A1 „automat“ (harmonizační kód 78).

Zdroj: https://www.au­toskolaleon.cz/co-muzu-ridit-se-sk-ama1a2a/

Filip84

Podle ustanovení § 80a odst.1 lit.b) silničního zákona do skupiny A1 jsou zařazeny lehké motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj o výkonu nejvýše 11 kW, a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0.1 kW/kg, se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 125 cm3 a tříkolová motorová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW.

Podle ustanovení § 81 odst.4 věty druhé silničního zákona řidičské oprávnění udělené pro skupinu A1 opravňuje také k řízení čtyřkolových vozidel o výkonu motoru do 15 kW, s hmotností v nenaloženém stavu do 400 kg, a se zdvihovým objemem spalovacího motoru do 125 cm3.

Podle ustanovení § 43 odst.7 zákona o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel pokud je zkouška prováděna na vozidle, které je konstrukčně přizpůsobené osobě tělesně postižené, nebo na vozidle, které je vybavené automatickou převodovkou, zapíše zkušební komisař tuto skutečnost do žádosti o přijetí k výuce a výcviku, a do protokolu o zkouškách. Tento zápis pak slouží jako podklad pro omezení řidičského oprávnění podle zvláštního zákona.

Podle ustanovení § 90 odst.2 lit.a) silničního zákona absolvoval-li žadatel o řidičské oprávnění výcvik a zkoušku z praktické jízdy s motorovým vozidlem vybaveným automatickou převodovkou, obecní úřad obce s rozšířenou působností omezí řidičské oprávnění pro příslušnou skupinu pouze na vozidla s tímto druhem převodovky. Vozidlem vybaveným automatickou převodovkou se rozumí vozidlo, ve kterém není pedál spojky, popřípadě u vozidel, k jejichž řízení opravňuje řidičské oprávnění pro skupinu A1, A2 nebo A, ruční páka spojky. Omezení řidičského oprávnění se neprovede, jde-li o řidičské oprávnění pro skupinu AM.

Podle ustanovení § 1 odst.5 bodu 12 vyhlášky o řidičských průkazech a registru řidičů na zadní straně řidičského průkazu podle odstavce 1 jsou pod následujícími číselnými znaky uvedeny tyto údaje: 12. záznam o podmínění nebo omezení řidičského oprávnění a profesní způsobilosti řidiče uvedený harmonisovaným kódem podle § 11 a národním kódem podle § 11a.

Podle ustanovení článku I. lit.a) bodu 10.02 přílohy č. 5 k vyhlášce o řidičských průkazech a registru řidičů harmonisované kódy přizpůsobení vozidla upravené ústrojí k ovládání řazení rychlostních stupňů automatická převodovka.

Která vozidla smíš, jako držitel řidičského oprávnění skupiny A1 řídit, je, myslím, jasné.

Jestliže budeš provádět praktický výcvik v autoškole na vozidle, které následně můžeš řídit na základě řidičského oprávnění skupiny A1, a toto vozidlo bude vybaveno automatickou převodovkou, a následně se, také, s takovým vozidlem dostavíš před zkušebního komisaře, zkušební komisař tuto skutečnost zapíše do zkušebního protokolu a oprávněná úřední osoba úřadu obce s rozšířenou působností, která Ti, následně, bude vydávat řidičský průkaz s nově získaným řidičským oprávněním skupiny A1, Ti zapíše na zadní stranu řidičského průkazu, do kolonky 12., harmonisovaný kód 10.02, a v takovém případě budeš moci řídit všecka vozidla, která lze řídit na základě řidičského oprávnění skupiny A1, avšak pouze a jen tehdy, budou-li konstruována tak, že budou mít automatickou převodovku, nebo automatickou spojku, prostě nebudou mít spojkovou páku, a v případě čtyřkolových vozidel (existují „auta“, jak na AM, tak na A1), jejichž ovládací prvky odpovídají ovládání vozidel kategorie M a N, nikoli L, spojkovým pedálem. Jestli, v tomto případě, usedneš za řídítka / volant vozidla, kterí, sice, můžeš jako držitel řidičského průkazu skupiny A1 řídit, ale toto vozidlo bude mít spojkovou páku, nebo pedál, a Ty s ním vjedeš na veřejnou pozemní komunikaci, řídíš vozidlo, jako bys žádný řidičák neměl.

Jestliže budeš provádět praktický výcvik v autoškole na vozidle, které následně můžeš řídit na základě řidičského oprávnění skupiny A1, a toto vozidlo bude vybaveno spojkovou pákou, a následně se, také, s takovým vozidlem dostavíš před zkušebního komisaře, zkušební komisař nemá co zapsat, stran ovládání, do zkušebního protokolu a oprávněná úřední osoba úřadu obce s rozšířenou působností, která Ti, následně, bude vydávat řidičský průkaz s nově získaným řidičským oprávněním skupiny A2, Ti nebude mít co zapsat na zadní stranu řidičského průkazu, do kolonky 12., a Ty, protože nebudeš mít v řidičském průkazu žádné omezení stran tohoto, budeš, následně, moci řídit všecka vozidla, která lze řídit na základě řidičského oprávnění skupiny A1, bez ohledu na tu skutečnost, mají-li spojkový pedál, nebo nemají, či mají-li spojkovou páku, nebo nemají.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-247
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-31

magorvkleci

Omezení na automat je v řidičáku vyznačeno kódem 79 v kolonce12.
Když děláte v autoškole výcvik a zkoušku přímo na skupinu A1 (tedy opravdu na motorce s manuálem), tak skupina A1 platí i na manuál (a omezení kódem 79 se do ŘP nezapíše).
Když se ale v autoškole výcvik a zkouška dělá na autě, tak sice ke skupině B dostanete skupinu A1 navíc „jako bonus“, ale s vyznačením kódu 79, tedy s omezením jen na automat.

aevul

Filip84: když už chceš machrovat, jak umíš googlit (a snažíš se pak vypadat jako odborník), nauč se správně citovat právní předpisy. Na to by ti stačil první semestr ;)

led

aevul, táto stránka nie je len pre jedného. Každý si môže vybrať, čo je pre neho zaujímavé.
Lepšie je radšej poznať viac, než menej, ako treba.
Pokiaľ je toho na čítanie veľa, každý si môže vybrať to potrebné,
Ja som napríklad našla aj informáciu pre seba.

aevul

led: A co tím chceš říct? V jakém vztahu je to k mé poznámce, že si Filip84 hraje na odborníka, ale nezná ani základy?

Dochy

led: Reálně odpovědět na tuto otázku bylo možno ve dvou větách (stačila by i jedna) , aevul odpověděla trochu delším příspěvkem, ake k věci, magor odpověděl také,i když bych musel chvilku přemýšlet, zda se trefil 😉 ale Filip? Pardon, to není odpověď na otázku, to je rešerše k nějakému problému a nejsem si jist zda ke stejnému, na který byla položena otázka. Pardon, ale… kolik lidí to asi bylo schopno a ochotno přečíst celé, aby se vůbec dostali k nějakému závěru?

aevul

A co tím chceš říct? V jakém vztahu je to k mé poznámce, že si Filip84 hraje na odborníka, ale nezná ani základy?