Lol-kun

Dobrý den, chci se zeptat jak mohu změřit kolik mi počítač žere? Např mám 250w zdroj a potřebuju zjistit kolik je zbytek

Nejlepší odpověď
magorvkleci

wattmetr

Zdroj: https://elektro­mery.heureka.cz/ge­ti-gpm02/

Další odpovědi
Arne1

Zkusil bych se podívat do školního sešitu z fyziky na základce (jestli ještě takový předmět existuje). Pro měření příkonu se uřívá přístroj nazývaný WATTMETR – vyrábí se i provedení jako mezizásuvka. A protože napětí v zásuvce s dostatečnou přesností známe (230 V), tak by mohl stačit i samotný ampérmetr. Příkon se pak spočítá velmi jednosduše.
Mimochodem, 250W zdroj nemusí těch 250W brát, záleží na tom jak je zatížen.

Roman71

Jak tady bylo řečeno, „zásuvkový wattmetr“, ale…

Problém je, že se jedná o spínaný zdroj, takže měření spotřeby nemusí být úplně přesné. Ideální je zařadit mezi zásuvku a počítač střídavý ampérmetr a hodnotu W spočítat. Existuje na to celkem jednoduchý vzorec vycházející z Ohmova zákona.

Pokud nemáš zkušenosti s měřením proudu ve střídavé elektrické síti, je dobré to nechat na někom, kdo ví co dělat, aby ho to nezabilo. Proud ze zásuvky pěkně kouše!!!

Jiří Bohumil

Použít ten už doporučený zásuvkový wattmetr, ne nějž ale pochopitelně připojit roztrojku a pak do ní napájení PC, monitoru a případně i reproduktorů.
Z toho, jaké jsou na zařízeních definovány jejich výkony/příkony, se nedá vycházet. Ty jsou pouze informativní a jsou ovlivněny momentálně probíhajícími procesy a funkcemi.

Dochy

Takže: Jednoznačně wattmetr.

K dotazu: „…a potřebuju zjistit kolik je zbytek“ – potřebuji vědět, co tím básník myslel. Není žádný zbytek. Udané číslo je výkon zdroje – maximální trvalý (většinou dovolují krátkodobé přetížení). Opakuji: Maximální výkon. Tj. reálně bude výkon takový, kolik si počítač vezme. Spotřeba bude o něco vyšší (ztráty zdroje – obvykle kolem 20%)

K odpovědím:
Ano, v PC se obvykle používá spínaný zdroj, což poněkud diskvalifikuje metodu měření napětí a proudu běžnými měřáky a prosté vynásobení změřených veličin.

ad) Známe naoětí: Bacha, napětí může mít dost velký rozptyl. Požadavek normy je, aby se po většinu doby napětí drželo v mezích plus mínus 10% od jmenovité hodnoty – tj 207–253V (ale není vylouček krátkodobý pokles nebo špička)

Analogový wattmetr – měl by být OK, principiálně měří přesně to co chceme.

Elektronický wattmetr – měl by být také OK, měl by tahle měření zvládat (vzorkuje napětí i proud s dostatečnou frekvencí, aby mohl spočítat reálný příkon)