annas

Děti neumý mluvnicy. Neřeší diaktirtiku, používají zkratky apod. Je opravdu těžké naučit se český pravopis?

1,. Rodiče jsou víc hákliví na známky, takže se známkuje mírněji než dříve.
2. Které slovo domácí či cizího původu byste tipovali, že se nejčastěji objevilo v roce 2020 v médiích. MF Dnes uvádí slova covid, koronavirus společně jako podst. jméno i ve tvaru přídavného jména. Jedno se objevilo 76 414×, druhé 32843×.
3,.Které z uvedených slov upřednostňujete.

Já používám obě, záleží na okolnostech,

Doplňuji. Slovo koronavirus/ko­ronavirový je častější než covid/covidový­. MDDNes

Doplnění. I když tvar, který jseem napsala zní divně, c se považovalo za tvrdou hlásku až do začátku 19. století. Dříve Bratrský pravopis – pravopis cizí = cyzý. Dobrovský hlásku c zařadil mezi měkké, takže se v češtině píše v domácích slovech. píše i. už více než 200 let.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Úroveň všeho jde rychle dolů. Naše společnost nekriticky nadužívá technologie. Výsledkem je to, že děti nečtou, hlavu mají prázdnou, protože si nemusí vůbec nic pamatovat- vědí, kde to najdou. Neustále čumí do mobilů, a vyjadřují se příšerně. Nevím, co dělají stále lépe placení učitelé. Bohužel je škoda, že rodiče nejsou obvykle na straně učitelů, ale dětí, a netrvají na tom, aby děti uměly víc: jde jim povrchně jen o známky.

Další odpovědi
Kelt

Na tuto skutečnost, která je bohužel realitou, mne napadá odpověd generála z filmu černí baroni – Chce se mi zvracet.

elkon

Je to chyba rodičů i školy. A v dospělosti pak i ostuda pro toho, kdo se neumí vyjadřovat. Vidíme to i zde na poradně. Nejen gramatika, ale i stavba věty, kdy je mnohdy nejasné, o co vůbec jde. Co je ale horší, že často těm, kterých se to týká, je to jedno, nebo si pro svoji neschopnost ani neuvědomí, jaký paskvil vytvořili.

Drap

Většina lidí se rodný jazyk naučila celkem obstojně. Nelze se divit tomu, že školství upadá. Řada nesmyslných změn, žádná solidní a dlouhodobá koncepce, střídaní ministrů a do školství dnes kecá kde kdo. Obavy kantorů z narůstající agresivity žáků a jejich rodičů. Když to vše shrneme, nemohlo to jinak dopadnout. Myslím, že vývoj jaký se ukazuje ve školství, jasně značí, že bude ještě hůř.
Používám obě slova, ale covid asi více.

aliendrone

Eh, kdyby šlo JEN o mluvnici, ony hlavně neumí MATEMATIKU! Venkoncem CO je důležitější? Jestli někdo dostane k víplatě 50000Kč NEBO k výplatě 25000Kč? ;) :D

Slovo koronavirus téměř bez vyjímky nepoužívám, covid běžně. Důvot je prostý – než vybreptám/napíši KORONAVIRUS, tak COVID řeknu/napíši 2×! ;) :D :D

Beno

To je jak Wanastowi Vjecy.

jirka F

Hm to jsem nevěděl že se známkuje mírněji než dříve? Inu co se nadělá jak říká elkon. I tady na poradně žádná sláva nepřísluší mě ale hodnotit co napíše druhý. Pak by vznikla zbytečná hádka mezi uživateli.

led

annas, „Děti neumý mluvnicy“ váš smích nad pláčem v gramatice vašeho záhlaví je jako Megabillboard nad Zemí dneška, kde včera bude až zítra…
Jak píšete, je opravdu těžké naučit se český pravopis?

Ne, není to těžké…
Pokud zlepšíte svůj rodný jazyk bez uličního slangu, bez používání cizích a nespisovních slov a hlavně bez největšího vyjádření zla dneška, tj. telefónní a internetové zkratky v otevřené řeči, váš projev bude srozumitelnější pro všechny.
Taky zde, na téhle stránce.

Myslím, že při znalostech dětí nejde o známkování, jako spíš kopírování mělkého myšlení dospěláků v honbě za mamonem.
Je to naše dospělácka chyba.

označení
covid, koronavírus, corona vírus je všeobecné označení bez bližší specifikace
covid 19 je přesnejší označení konkrétního víru
covid19 (+variant) je specifikování variantu konkrétního víru

zjentek

Ano, je to velmi těžké.

annas

Vycházel a jsem z reality. Narazila jsem na Nohavicu, resp. skloňoévámí – bez Nohavicy jako bz starosty. sousedova dívenka mnně požádalo o kontrolu rozboru, který přý moc neumý.
Takže jsem spojila dva jevy do jedné věty.

Led, vzpomínáte na annasino vzdělávací dopoledne.. Patřila jsem k těm, kdo řešil podle mých otázek češtinářské výjimky či chxytáky. Vzpomínám si na popelku, vagru a další si už nevuědomuji. Byla jsem o to požádáná. Tehdy zde panovala jiná atmosféra.

Platí, že výjimky nepotvrzují pravidlo, ale jeho platnost provéřují. . Přece když napíši

Přece jsou situace, kdy pravidlo, nejen jazykové, neplatí, nebo je nevhodné .

Napadá mě pravidlo omezení rychlosti – přes obec je povolená rrychlost 50 km, zřejmě, nejsem řidič,. Když někdo překročí rychlost, možná dostane pokutu, takže zvýšená rychlost prověřila, že pravidlo platí

led

annas, mýliť sa je ľudské, ale táto vaša geniálna ukážka znalostí národa, keď „omyl vydáte za úmysel“. Toto tak šokovalo aj jazykového odborníka technokratakoz­mológa aliendrona, že pre odstrašenie národa ako ukážku v jednej vete použil obidva varianty toho istého slova „k víplatě… NEBO k výplatě…“.

Dochy

Teda Annas, takhle šokovat, to bych u Vás nečekal 😉 Doprkýnka musím ten nadpis odrolovat, nebo mi praskne žilka.....

annas

DOchy, zvažovala jsem, ale požádala mně známá o kontrolu úkolu, ale slovop neumý rozbor větyx, bilo do oči.

Kdsi na jedné stránce vložil dívka otázku . Mohu mýt děti? Odpověď. napřed je musímusíš mít, opak teprve je mýt.

Učitelé často trápí žáky v diktátech slovními hříčkami. to není vhodné. Většina děti je nezvládne.

Výr výřil nebo vířil nad vírem. ?

aliendrone

Dochy>>> A pak že nemá smysl pro humor, babuchen jedna zatrachtilá. Spíš by mne zajímalo, KDE ho bere zrovna PŘED Vánocemi? :o ;)

annas

To je ten šibeniční humor ze šoku ze mailu, který jsem dostala z nemocnice.
Dostala jsem oozvánku 4. . 12,. do nemocnice na ablaci srdce. Domnívala jsem se, že došlo k záměně, že mně zubní líékařka posala na trhání kořene, zubu, který se ukryl v dásni a byl téěšř nevideitelný. Jenže nešlo o zuby, ale o ablaci srdce, jenže v nemocnici popletli rok narození, takže naštěstí se mně to netýkalo, i když příjemný pocit to nebyl, nevěděla jsemm, odkud mohli ifnormaci získat. Týkalo se to dvacetielté dívenky,, Určitě to není pro ni ideální – Katetrizace srdce, k tomu v době covidové.

Takže zub mám venku, zubní lékařka, k níž chodím, je šikovná, i když říkala, že tak velký kořen už dlouho netrhala. Ale musím říct, že nic mněš nebolí, jen když zatlačím na hodní dáseň zvenku, trochu ji cítím. bolest i šok opadly, takže mám celkem radost.

led

annas, to je hrozné, miesto toho, aby ste sa tešila do návratu v čase a vychutnala si svoje 20 roky, necháte si radšej, ako kantorka na penzii, vytrhnúť zub. Brrr…

led

Miesto peňazi používa humor