bolak

„Dělám na vlastní pěst“, z čeho tohle vzniklo, proč zrovna pěst?

Nejlepší odpověď
zjentek

zřejmě to vychází z toho, že když se to „dělání“ pos..e, neodskáče to nikdo jiný, ale boj povedeš pěkně sám..

Další odpovědi
skeptik26

je to z němčiny – auf eigene Faust

motlajs

Pěst jak už to tak bývá u takových uchycený rčeních má více významů – slévá se v daném slově celý historický/ety­mologický vývoj apod. – a pak se to právě proto uchytí:

  • pěst – jako výraz boje, pro-sazení
  • pěst – pěstování, pěstění (sazení) – vlastní činnost v podstatě každého „zemědělce“
  • pěst – jako pět, pátek, piatok, piatek, pijatika – pátek + putyka (německy Budike), „páteční trhy“ (BUDA-PEST, černý pátek na burze – jiné černé dny na burzách nejsou tak „slavné“)