Jakub1

Daň z prodeje nemovitosti

Prodávám byt a peníze z prodeje bytu chci použít na koupi nemovitosti. Vím, že pokud peníze použiju pro další bydlení, tak daň neplatím, ale ta nemovitost, kterou chci kupovat je rekreační objekt. Na koupi tohoto objektu budu částečně financovat hypotékou. Vztahuje se zákoně na tuto situaci to, že nemusím platit daň z příjmu? Dá se to vyřešit čestným prohlášením, že rekreační objekt (chalupa) budu využívat na bydlení?
Děkuji za odpověď.

Odpovědi
_Bůh_

Zavolejte si na finanční úřad

Pepa25

Zákon přesně definuje, co je to bytová potřeba – viz § 4b zákona: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1992-586#p4b – koupě rekreačního objektu to fakt není.
Ale nebudete mít příjem osvobozený z důvodu časového testu? To opravdu byt prodáváte obratem? Stačí 2 roky pokud tam bydlíte nebo 10 let …

Zdroj: https://portal­.pohoda.cz/da­ne-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/odpovedi-na-dotazy-ohledne-prodeje-nemovitosti/

_Bůh_

Já vím, že pokud by částka za prodej nemovitosti převyšovala částku na nákup nemovitosti, tak se daní ten rozdíl. Vzhledem k částečné hypotéce mám za to, že daň neplatíte, protože všechny peníze za prodej dáváte na svoji bytovou potřebu.
Jen nevím, zda lze bydlet v rekreačním objektu. Zkuste si zavolat na jiný finanční úřad, případně na některý z krajských finančních úřadů, nikoliv okresní pracoviště. Někde se musí najít někdo, kdo ví, co dělá. Já takhle občas obvolávám úřady s problémy dokud mě někdo nedá odpověď :))

Kazatel

Svatá prostoto, úřad není pro rady, ale pro správu daní.

Jakub1

Ti taky prd věděli.