Jak je to s placením zdravotního a sociální při dalkovém studiu??

Dobrý den, chci se zeptat, pokud bych se rozhodla jít studovat dálkové vysokou školu a navštěvovala bych zároveň „pomaturitní denní studium anglického jazyka“ bylo by to možné? S jakými poplatky bych se zeptala? Do 26 stát za mě platí zdravotní, jak u prezenční formy, tak u dálkové? A sociální je od roku 2010 jinak? Že by si buď platím sám nebo stát? Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Při dálkovém studiu ti stát neplatí nic.

Další odpovědi
zzzzz

Stát platí zdravotní, jen pokud studuješ na denním studiu, to je prezenčně. Kombinovaná forma – dálková, je tzv. studium při zaměstnání, takže pokud by si ho studovala musela by si pracovat, nebo se evidovat na ÚP.
To pomaturitní denní je co??? To je VŠ, nebo VOŠ, nebo jen nějaký kurz? Možná by si mohla statut studenta splnit tím pomaturitním, ale nepíšeš konkrétně o co jde .-)

da ny

Jazykovým školám v pomaturitním denním studiu byl pro tento rok zachován statut studenta. Tedy ZP hradí stát a roky se zatím počítají k odpracované době, jako příprava na zaměstnání – pro nárok na starobní důchod. Požíváš i další výhody se statutem studenta: zlevněné jízdné, rodiče mají proti potvrzení o takovém studiu daňovou slevu/bonus…
Důležitý je výběr a náročnosi VŠ, je možné studovat denně obojí (nebo 2 VŠ). S trochou štěstí záleží na zapsaném rozvrhu, přednáškách, laboratořích, praxích apod. Někdy stačí být fyzicky přítomen na některé z přenášek, laborkám se nevyhne nikdo. Nebo „smrsknout výuku“ do 2 – 3 dnů v týdnu. I ty pomaturitní JŠ neběží všechny denně, většinou jen dopoledne.

Někdo upřednostňuje tento postup: jde studovat prezenčně VŠ (jazyk je tam též) a může docházet odpoledne či večer do soukromé jazykové školy. Pokud není přijat, zaplatí si pomaturitní studium na JŠ (roční nebo 2 leté). Další rok se pokusí znovu o přijetí na VŠ /někdo i 2×, 3×, …/
Nevím, zda je přijetí do dálkové formy studia VŠ (při zaměstnání, ÚP) ohraničeno věkem, tedy až od 26 let. Ale na školách budou tyto info jistě k dispozici :)
Doplňuji:
Na té pomaturitní JŠ je nutno si ověřit, zda studenti mají opravdu statut studenta!!!
Pozor! Některé klamou a posílají je na ÚP, ať si to sami nějak zařídí…

ivzez

Peggy, promiňte, ale u studentky VŠ bych už
očekávala alespoň základní informovanost.

V pomaturitním jazykovém studiu byste mohla mít status studenta
(a tedy i státem hrazené zdravotní pojištění) v případě, že byste
jazykovým studiem navázala na podzim v roce, v němž jste složila maturitu.

Toto nesplňujete.

Někdejší dálkové studium bylo nahrzeno studiem kombinovaným.
Řada VŠ přiznává status studenta i v případě kombinovaného
studia, ale není tomu tak na všech školách.

K tomuto získáte informace na webech jednotlivých škol.

Stát za nikoho nehradil a nehradí sociální pojištění
(to se v r. 2010 nezměnilo)
a nikdo si ani nemůže hradit sociální pojištění sám.

Pokud z prezenčního studia přejdete na kombinované
na VŠ, která Vám nepřizná status studenta, budete si
ke studiu muset najít zaměstnání nebo si sama hradit
zdravotní pojištění.

Pokud byste chtěla mít tuto dobu započtenu do odpracovaných let,
mohla byste se dobrovolně přihlásit a sama si hradit důchodové
pojištění (jednu ze tří částí sociálního pojištění).

anonym

studují nyní vysokou školu a prezenční forma mě nebaví, proto bych chtěla zkusit na rok jazykovku a vysokou si dělat dálkové, šlo by to?

anonym

a pokud mně není ještě 26 let?