knedlik123

Dal by se vypestovat ( preorientovat ) pes z masozravce na vsezravce ?

A sice chovem ,–nekolika generacemi. Nebot jiz nyni nekteri psi jedi salat a nejlepe bezi mrkev. Mam na mysli pejsky-chudacky, kteri meli kdovijake predmajitele, a museli si obzivu hledat kolem popelnic.

Nejlepší odpověď
anonym

Pes je sice stále šelma, ale už i z vědeckého hlediska není považován
za typického masožravce, ale spíše za všežravce (něco jako medvěd), protože během několika tisíciletého soužití vedle člověka změnil svoje stravovací návyky natolik, že došlo
i k vývojovým změnám trávicího ústrojí.
I vlk a jiné psovité šelmy nepohrdnou v přírodě potravou rostlinného původu .
Např. výhradně býložravá ovce má poměr délky těla k délce střev cca 28:1, výhradně masožravý šakal má poměr 4:1 a téměř všežravý domestikant- pes má tento poměr 5–6:1
Znamená to, že pes dnes tráví potravu rostlinného původu mnohem lépe než původní formy psovitých šelem a dlouhodobým vývojem u něj došlo
i k anatomickým změnám trávicího ústrojí.
Jednoduše řečeno, pes, který by byl krmen výhradně masem a produkty živočišného původu, bude prosperovat hůře než pes, který bude mít v krmné dávce pouze určitý podíl masa a nemalou část krmiva bude tvořit potrava rostlinného původu.
Takže psi, kteří s chutí konzumují ovoce, zeleninu ap. vlastně jednají přirozeně. Nevhodný pro psy je cukr (to ale i pro člověka), protože velmi škodí jak trávení, tak i chrupu. Takže ovoce a zeleninu ano, ale různé sladkosti rozhodně ne!

P.S. Zapřisáhlý vegeterián Paul Mc Cartney se svou tehdejší ženou Lindou vedli bio ovčí farmu a i svoje psi krmili výhradně vegetariánskou stravou. Na psech rozhodně nebyl znát nějaký deficit. Bohužel ani tento údajně „zdravý“ způsob života nezabránil tomu, že Linda zemřela v poměrně nízkém věku na rakovinu.

Doplňuji:
Zvířata se nepěstují, ale chovají. Pěstuje se třeba mrkev!

Je to asi takový rozdíl jako mezi chovatelem a pěstiltelem. Kdyby někdo pěstoval krávy, musel by jiný chovat oves.

Další odpovědi
iceT

I náš Czudžíno byl všežravec,ten spapkal zelné košťály,bramborové šlupky,kdejaký kompot,kvašáky…pros­tě cokoli.Když nechtěl do baráku,stačilo zašustit sáčkem a hned byl doma a těšil se na laskominu…

pusinka50

Můj pejsek byl také všežravec. Nejvíc mu chutnal chleba se sýrem nebo samotný tvrdý sýr nebo vylízat mističku s tvarohem či květák s vejci a bramborem na „mozeček“ apod.
Pes je v podstatě všežravec, on nepotřebuje maso ke svému životu tak jako kočka, kočka musí mít ve stravě min. 60% masa. Takže bych řekla, že jak si pejska naučíš, tak ho budeš mít. Pejsek babičky byl naučený na polívky a suchý chleba, o který babička otřela šlupku od salámu.

Veri

Moje teta to dokázala, její pes už všežravcem je.
Doplňuji:
mimo mnoha dalších:)

isteron

Náš pes, nemecký špic, si sám vypýtal určité dobroty, keď som mal niečo v ruke. Mal rád psie piškóty, psiu čokoládu, rôzne zákusky, zeleninové rizoto, ak tam bol aj kúsok klobásky. Mal rád syr, ale to sme zistili, že mu to nerobí dobre. Údajne nevedia spracovať mlieko a mliečne výrobky. Postupne sme zistili, že má problémy so žlčníkom a obličkami, tak sme mu potom v starobe už tieto dobroty nedávali. Kupovali sme od veterinára diétne granule, na žlčníkovú a obličkovú dietu, dosť drahú. Musel som ho ´kŕmiť tak, že som do dlane dával jeden kúsok, po jednom, ako kanárikovi. Keď mal dobrú náladu, tak to vyzobal. Dožil sa takmer 15 rokov, s problémami a s nadváhou.

johana 56

Náš pes se naučil baštit zeleninu i ovoce sám.Od štěněte měl nemezený pohyb na zahrádce,sám si vybíral podle vlastní chuti.Salát,řed­kvičku,mrkev,raj­če,okurku. Pro jablíčko si povyskočil (nikdy si nevzal spadlé na zem),ořechy si uměl perfektně rozlosknout.,ne­pohrdl ani banánem nebo nektarinkou.

anonym

Ano i ne.
Rozhodně ne „několika generacemi“, ale – čistě teoreticky by to šlo. Akorát už by to pak nebyl pes…
😉