Hufnágl

Dá se telefonovat na pevninu mobilem z ponorky, která je stovky metrů pod vodou?

Dá se telefonovat mobilem z ponorky, která je stovky metrů pod vodou, na pevninu?

Nejlepší odpověď
Arne1

Ono obecně je spojení s ponorkama hodně problematické. Používají se velmi dlouhé vlny, které mořem proniknou. To je ale zase problematické na možné přenosové rychlosti a tím pádem i na možný objem přenášených dat.
Viz například první odkaz co najde Google:
https://cs.qwe­.wiki/wiki/Com­munication_wit­h_submarines

Další odpovědi
annas

"Signály mobilních telefonů používají vysokofrekvenční rádiové vlny (kolem 800 nebo 1900 megahertzů ve Spojených státech). Cestují po přímce, jsou velmi náchylné k rušení a rozpadají se, jakmile narazí na slanou mořskou vodu.

Dokonce i nad hladinou oceánu by ponorka musela být docela blízko pobřeží, protože mobilní telefony pro přenos signálů spoléhají na síť základnových stanic nebo věží mobilních telefonů.

eoreticky by mohl být mobilní telefon schopen komunikovat s věží až do vzdálenosti 72 kilometrů, ale signál v této vzdálenosti by byl daleko od spolehlivého; typičtější je jen několik kilometrů. ].

Ponorky musí zůstat ponořeny v hloubce 60 až 100 metrů, aby se zabránilo detekci . Po celá desetiletí ponořené ponorky komunikovaly pouze prostřednictvím extrémně nízkofrekvenčních (ELF) nebo velmi nízkofrekvenčních (VLF) rádiových vln, protože signály v těchto velmi nízkých rozsazích (300 hertzů až 30 kilohertzů) jsou schopny cestovat na velké vzdálenosti a pronikat mořskou vodou.

Ale ELF a VLF mají extrémně omezenou šířku pásma, s rychlostmi přenosu dat v rozmezí od několika stovek bitů za sekundu až po nízké bity za minutu. Ponorky musejí táhnout velké anténní kabely a snižovat jejich rychlost pod vodou, aby získali příjem.

V posledních letech americké námořnictvo prozkoumalo nové technologie, jako jsou malé komunikační bóje, které mohou být vypuštěny na povrch, aby navázaly spojení s vojenskými satelity a kvantovou distribuci klíčů, která se snaží používat zásady kvantové mechaniky pro bezpečnou komunikaci s ponořenými objekty."

viz odkaz

„Fungoval by mobilní telefon na ponořené ponorce?“

https://electro­nics.howstuffwor­ks.com/would-a-cell-phone-work-on-a-submerged-submarine.htm

kelley

Ne. Kromě toho, že samotná ponorka funguje jako „Faradayova klec“ – signál nepronikne dovnitř ani ven, tak voda signál utlumí a taky na moři zřejmě nebude v dosahu žádná BTS…

Kryšpín

Telefonovat se nechá, ale nikdo to nepřijme.