Avatar uživatele
Stříbrný

Dá se protestovat ve sportu proti určité rase, národu kvůli výsledku?

Nejsem rasista, ale je třeba si uvědomit, že v každém státě, národě, existuje určitý somatotyp, pokud jde o stavbu těla, robustnosti, výkonost plic a podobně. Takže určité národy, například běžci z Afriky, Etiopie a pod, mají lepší tělesné předpoklady na vytrvalostní běh a mnohokrát zvítězili v běhu na 5000 m, a jiných. Podobně by se mohl vybrat pro jiný somatotyp jiný sport, kde jedni mají většínu predpokladů a jiní tolik předpokladů nemají.
A otázka pokud budou například v maratonech vítězit běžci z určité oblasti, mohou ostatní proti tomu protestovat? Bude takový protest uznán. Každý může trénovat, posilovat, dělat to, co je povolené, takže žádné drogy a jiné povzbuzující prostředky. Pokud se například z 1000 vytrvalostních závodů, kde byla mezinárodní konkurence ve více než 80 % stanou vítězi třeba Etiopané, mohou ostatní proti tomu protestovat? A bude takový protest uznán? Neříkám, aby byli vítězové diskvalifikováni. Co se bude dít? Děkuji.

Odpovědi:

Bronzový

Protestovat se může, ale bez výsledků

Bronzový

Stěžovat je možné na porušení podmínek. Pokud je nějaký závod otevřené mistrovství tzv. jsou připuštění i zahraniční sportovci, tak jejich účast logicky není porušení podmínek.
Problém jsou soutěže mužů a žen, kdy musí být definována "žena", což může být problém u transgender sportovců. Pokud tato definice není jasné nebo je sporná, tak je to důvod pro stížnosti ....