Kelt

Dá se protestovat ve sportu proti určité rase, národu kvůli výsledku?

Nejsem rasista, ale je třeba si uvědomit, že v každém státě, národě, existuje určitý somatotyp, pokud jde o stavbu těla, robustnosti, výkonost plic a podobně. Takže určité národy, například běžci z Afriky, Etiopie a pod, mají lepší tělesné předpoklady na vytrvalostní běh a mnohokrát zvítězili v běhu na 5000 m, a jiných. Podobně by se mohl vybrat pro jiný somatotyp jiný sport, kde jedni mají většínu predpokladů a jiní tolik předpokladů nemají.
A otázka pokud budou například v maratonech vítězit běžci z určité oblasti, mohou ostatní proti tomu protestovat? Bude takový protest uznán. Každý může trénovat, posilovat, dělat to, co je povolené, takže žádné drogy a jiné povzbuzující prostředky. Pokud se například z 1000 vytrva­lostních závodů, kde byla mezinárodní konkurence ve více než 80 % stanou vítězi třeba Etiopané, mohou ostatní proti tomu protestovat? A bude takový protest uznán? Neříkám, aby byli vítězové diskvalifikováni. Co se bude dít? Děkuji.

Odpovědi
Kryšpín

Protestovat se může, ale bez výsledků

Pepa25

Stěžovat je možné na porušení podmínek. Pokud je nějaký závod otevřené mistrovství tzv. jsou připuštění i zahraniční sportovci, tak jejich účast logicky není porušení podmínek.
Problém jsou soutěže mužů a žen, kdy musí být definována „žena“, což může být problém u transgender sportovců. Pokud tato definice není jasné nebo je sporná, tak je to důvod pro stížnosti …