anetteline

Dá se použít hydroxid sodný k čištění povrchu smaltované vany?

Kapala jsem si do vany plné vody éterický olej ze skořice, po vypuštění vody mi na místech, kam dopadaly kapky oleje, zbyly zelenkavé skvrnky, které nejdou ničím smýt (běžné prostředky na vany, savo, kyselina citronová, ocet, jedlá soda, benzín)… Jako poslední šance mě napdá hydroxid, ale nevím, jestli tím vanu spíše nezničím ještě více… Díky moc
Doplňuji:
Díky za rady… Zjistila jsem, že vana není smaltovaná, ale je to nějaký plast, který tak vypadá…

Nejlepší odpověď
Wang

To mi nepřipadá vůbec rozumný. Proč považuješ NaOH jako dobrý čistič smaltu? Zacházení s ním není (z pohledu zdraví) vůbec bezpečný. Je to hazard (leptá – velmi silná žíravina a a zdraví škodlivá látka).

Doporučuju (z vlastní zkušenosti) CIF
http://www.cif­.cz/p_kuchyn_kre­my.php
(Cif Cream – na hodně odolnou špínu, Na rychlé čistění nepoškozeného smaltu lze použít také Cif Actifizz)
http://www.cif­.cz/p_univerzal_ac­tifizz.php

Za silný čistič do domácnosti považuju Mr. Proper:
http://www.te­no.cz/ostatni3/dro­gerie/cistice/cis­tice-univerzalni/mr.-proper-universal-750-ml

Další odpovědi
brillant

Na akrylát bych zkusil použít SAVO Extra gel.
Akrylátový povrch může poškodit i delší působení prostředků zásaditého charakteru (louhy), prchavé látky (aceton a nitrolaky), čpavek atd. Tyto chemikálie poškozují akrylát více než kyseliny.

manon

Cif by mohl pomoct, Wang má pravdu.

Ještě bych zkusila možná taky Ďáblík na skvrny – jsou různé – obzvláště ten na rez byl dobrý a zabral občas ina jiné věci než rez :).

mosoj

Moc kvalitní smalt na té vaně není !!!
Na Na OH zapomeň ten se nehodí. je to velmi silní žíravina. Při strříknutí do oka můžeš přijít o oko. Komerčními přípravky asi neuspěješ. I tak to bude obtížné.
Zkusil bych Čikuli ( už se zase prodává !!) s obyčejnou sodou na praní.
hadřík namočit do Čikuli a potom na povrch hadříku dát trochu sody ( tak jak je v prášku) a tímto to drhnout.
Doplňuji:
Pořád kolem dokola . Tazatel se ptá na smaltovanou vanu. To určitě není akrylátová vana !!!