Džanička

Dá se plynové topení předělat na topení s kotlem na TP?

Mám doma rozvody plynového topení po celém domě, ale chci ho nechat předělat na kotel na tuhá paliva.. Všechny trubky jsou kovové, a já bych nechala dát jen nové radiátory a napojila je na kotel.. Jde to?? Potřebuji k tomu plynaře, nebo stačí jen topenář, když mám venku HUP, kde je plyn vypnutý..
Doplňuji:
Mám v každém pokoji topení (wafky, nebo jak se tomu říká) a každé zvlášť musím jiskrou zapálit, ale plyn chci zrušit a instalovat pouze kotel na tuhá paliva.. Koukala jsem že jsou všude trubky, proto jsem se ptala, jestli stačí vyměnit ty wafky za radiátory a celé to potom napojit na nový kotel na TP.. Koukám že budu muset podle vašich odpovědí vyměnit i ty trubky.. Ptala jsem se proto, že mi to přišlo škoda vyhodit, no ale když to nejde, asi mi nic jiného nezbude, než to nakonec aspoň zpeněžit ve sběrně..

Nejlepší odpověď
Dochy

Co znamená „plynové topení“? Pokud to znamená teplovodní rozvody a radiátory, pak to s největší pravděpdoobností půjde… Jen vyměníš plynový kotel za kotel na tuhá paliva. (Je tam pár možných háčků, takže to samozřejmě bude muset vidět topenář předem)
Pokud plynové topení znamená,, že ve všech místonostech máš vafky (nebo jak se tomu říká), budeš muset měnit všechny rozvody.
Doplňuji:
Od teplovodního kotle k radiátoru potřebujete dvě trubky. Plyn do Vafek vám jde jen v jedné. Takže bude nutné to předělat. Jesli půjde použít ta jedna trubka netuším, nevím, jestli jsou ty trubky jiné materiálově, ale vzhledem k tomu, že trubky na vodu budou muset být vyspádované (což pro plyn nutné není) stejně se to bude předělávat. Osobně bych na přehnaném šetření netrval, cena těch trubek bude proti ceně práce spíše zanedbatelná a když se namontují nové, máte větší šanci že dýl vydrží.

Další odpovědi
gecco

…„rozvody plynového topení po celém domě“… – to je co???

  1. rozvody plynu k jednotlivým plynovým topidlům?
  2. rozvody topného media (vody) od teplovodního (třeba plynového, to je fuk) kotle?

:-O
Ad 1. – se nebudu zabývat, to je na delší, pozvi si topenáře nebo topo-projektanta
Ad 2. – prostě vyměníš kotel plynový za kotel na tuhá paliva, pokud je zbytek topné soustavy v pořádku, nic dalšího (obecně) měnit nemusíš
Pokud bys ale chtěla měnit charakter topné soustavy (třeba teplotní spád), pozvi si opět topenáře (topo-projektanta), taková změna se musí propočítat.
Na zrušení plynové přípojky ke kotli si – !rozhodně! – pozvi plynaře.
😉
Doplňuji:
K Doplnění:
Téměř jistě bude potřeba trubky vyměnit (nevyhovující materiál a i průřez) a pokud budeš radiátory zapojovat paralelně (velmi pravděpodobně), pak ke každému radiátoru musí vést trubky dvě (dovnitř a ven)…
😉
Tohle už není jednoduchá změna – je potřeba spočítat potřebný výkon radiátorů, potřebný výkon kotle…
Najdi si slušné projektanty, nech si zpracovat předběžnou ´studii´, podle té si vyber jednoho – tomu zadej projekt…
😉

Drap

Pokud jsi doposud topila kotlem na plyn, lze stávající rozvody tepla použít při instalaci kotle na tuhá paliva. Stačí ti k tomu jen topenář. Pokud byli samostatná plynová topidla v jednotlivých částech, tak jednoduché přepojení nepůjde.
Jde i kombinovat, že budu mít připojeny kotle oba dva, jak na tuhá paliva tak na plyn. Tak to mám udělané sám.
Doplňuji:
Nestačí. Trubky které tam jsou, jsou tedy trubky od plynu. Pokud chceš topit tuhým palivem, je nutné celou instalaci topení předělat.

cukrar

Džaničko,
mám plynový kotel, k tomu připojen další kotel na pevná paliva. Vše propojeno do sebe a funguje bez problémů.
Ale vy píšete nepřesně, že nikdo nevíme, co máte doma teď.

Doplňuji:
Vážená paní, zvolila jste správně, dejte železo do šrotu nechte zdarma vypracovat asi 10 nabídek na kompletní teplovodní topení.

JájsemRaibek

No hlavně budeš potřebovat stavební povolení, teda včetně projektu na změnu topení. Tam už bude jasné co kde použít.

mosoj

Bez projektu, ti to stejně nikdo nepředělá. Při sériovém zapojení radiátorů by z největší pravděpodobností ty trubky šly využít. Za předpokladu nuceného oběhu ( oběhové čerpadlo). průměr bohatě stačí. Podívej se jaké trubky se používají na rozvod v mědi.

Jakub Tlapal

Všechno jde. Možná to bude větší investice, ale půjde to. Pořád je to lepší, než platit každý rok za topení nehorázné peníze. My teda už od začátku topíme v akumulačních kamnech Norsk Kleber, která jsem objednal z https://www.fla­men.cz/product-brands/norsk-kleber/ , protože mi bylo jasné, že dřevo bude vždycky nejlevnější. Navíc se z kamen přes noc uvolňuje nahromaděné teplo, takže ani přes noc dům nevychladne.

veselator1

Já nevím no. Osobně si myslím, že ani ta tuhá paliva se v dnešní době už tolik nevyplatí. jak teď lidé začali hromadně nakupovat krbová kamna, tak ty ceny šly celkem nahoru. To stejně cena dřeva. Jediné, co se v dnešní době skutečně vyplatí jsou tepelná čerpadla vzduch-voda – https://master­therm.cz/sorti­ment/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/ Ty už jsou ale trochu dražší. Zase ale může část pokrýt třeba dotace.

terkaprihodo

No, pokud na topení používáte například wawky, které jsou na plyn napojené přímo, tak to asi nepůjde. Pokud ale máte klasické radiátory a jen plynový kotel, tak by to určitě předělat šlo. My teď něco takového plánujeme. Chceme přejít na topné pelety. Dívala jsem se, že ty jsou pořád celkem levné, viz například https://www.premium-pelety.cz/topne-pelety/ takže je to do budoucna určitě lepší než topení plynem.