Kepler

Dá se majoránka a česnek pěstovat v lodžii?

Třeba v truhlících?
Podmínky: orientováno na západ, málo světla (stíní stromy).
Důvody: majoránka z obchodu je vyčpělé seno a čínský česnek je drahý brak. Vhodný substrát, pěstování a sadbu (resp. semena) snad na netu nebo ve VM najdu.

Nejlepší odpověď
Drap

Kjoránka bez problémů. Česnek by se taky dal, ale potřebuje více místa,a trvá to delší dobu. Česnek se sází na podzim a sklízí se koncem léta

Další odpovědi
aliendrone

Majoránka se dá, ale chce to se snažit – počínaje půdou, přes zálivku (snadno ji „přeliješ“), nemá moc ráda vítr ani pěstování uvnitř za sklem. Poroste, ale pokud ji nedáš to, co potřebuje, tak bude růstem „nedomrlá“. Na druhou stranu ale je celkem hmyzuodolná. (všelijaké ty mšice atd. na ni moc nejdou, pokud mají na výběr) Ale i nedomrlá bude MOC DOBRÁ, já ji nesuším, ale zamražuji. Do polévek (hlavně vývarů) je SUPER čerstvá i mražená, ale vlastně ji dávám skoro na všechno. Pokud znáš jen chuť sušenoé majroánky, tak oproti čerstvé je to nebe a dudy, skoro bys neřekl dle chuti, že je to tatáž rostlina. Čerstvá je prostě BOMBA! A neboj, porostě ti i v ne zrovna slunném místě, jen ne tak dobře, no. I tak jdi do toho bejku! :)

Plodovou (či cibulovou/odden­kovou) zeleninu na balkoně lze, ale podle mne se to nevyplatí (úroda je relativně malá, když se budeš hodně snažit a sklidíš 1–2kg česneku (a to bys musel mít plný velký balkon/lodžii truhlíků, bo vyžadují dost půdy, tudíž na vánoce kupuješ už v obchoďáku), tak přijdeš na to, že pěstovat na záhonu je mnohem lepší.
Snad jedině chilli papričky se dají (15–30ks „výživných“ chillipapriček z jednoho většího květináče ti vystačí na celý rok a to ještě něco rozdáš . Dokonce i v případě, že máš „plechovou hubu“ jako já a spotřebuješ 10× více, než normální smrtelník.

I (především cherry) rajčata jdou, potřebují ale HODNĚ velký květináč, něco jako pixla od 40kg Primalexu apod. :)

autacek

Šnytlík i majoránka žádnej problém. Tráva nestojí za tu ostudu a česnek za ten čas…

EKSOT123

Zajímalo by mě, jak dlouho taková majoránka vydrží růst. Venku na podzim vymrzne, ale v kýblu jsem ji viděl pěknou ještě druhý rok na jaře.

Kepler

alien: tak to je bomba, mně vůbec nenapadlo majoránku zamrazit. Místa v lodžii mám celkem dost (cca 3,5 × 1 m), a tak možná zbude i na česnek.