Kepler

Co způsobuje občasné krátké zahrčení v PC?

Mám postarší, ale upgradeovaný stolní PC HP. Dřív to občas dělalo taky, ale poslední dobou se mi zdá, že častěji. Takový kraťoučký mechanický zvuk, často 2× za sebou. V mechanice žádná placka není, ventilátor je absolutně tichý, jak je u HP dobrým zvykem. Někdy to zaregistruju i v noci, kdy je PC v režimu spánku.

Nejlepší odpověď
orwell

Něco podobného se mi dělo, když mně odcházel HD. Následně začal častěji a častěji cosi provádět (skoro neustále byl v činnosti) i když jsem s PC nepracoval, ani nebyl připojen k síti. A pak to přišlo. Naštěstí jsem mezitím stihl většinu dat zazálohovat takže škody byly minimální.

Další odpovědi
autacek

V PC může chrastit buď ventilátor, ať již u zdroje, nebo na chladiči, ale sázel bych to spíš na roztočení a uspání HDD, v okamžiku kdy probíhají nějaké aktualizace, resp. procesy o kterých jeden ani neví.

Hlada

Tohle dělá disketová mechanika.

Dochy

může být ventilátor když se občas dostane do nějaké špatně vyběhané polohy, ale spíš bych tipnul také HDD…

Arne1

Musel bych to slyšet

aliendrone

Vsadil bych na harddisk (pokud to není SSD ;) :D). Už od dob 16bit Widlí si disky „chrochtají“ jak chtějí a kdy chtějí, často bez zjevné příčiny. Od dob W8 (myslím) to umí i v režimu spánku. Zkus mrknout po diodě aktivity disku, jestli při tom blikne, tak je věc jasná (pokud ji máš zapojenou). ;)

Plašit hned nemusíš, je to běžná věc. Z vlastní praxe vím, že jev je častější když

  1. je disk skoro plný
  2. uplynula dlouhá doba od instalace Widlí
  3. instalovalo a odinstalovávalo se mnoho programů

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

Hlada>>> Pochybuji o tom, že za tím stojí DISKETOVÁ mechanika. ;) :)

Kepler

arne: není možné, ale zní to jako „hrrrk“ trvají méně než vteřinu

Kepler

orwell: jejda, nestraš! HDD byl vyměněn asi tak před 5 lety v rámci upgradu. No, v každém případě ale zálohu mám, díky.

PepasAvalonu

Tak to může být zdroj, ventilátor ve zdroji. To je jiný ventoš, než který myslíš ty. Já si ho měnil minulý týden.
Píšeš, že to dělá, i když je ve spánku? V tom případě nevím, ten zdroj to nebude. Nic mě nenapadá.