paul1

Co způsobilo a ještě stále způsobuje posun kontinentů?

Kdysi (před 600 milióny lety) existoval superkontinent Pannotie, potom zanikl a zbyla Gondwana, potom vlivem dalšího posouvání vznikla Pangea. Posouvání pokračuje, důsledkem jsou časté zemětřesení a tsunami. Jsou to obrovské síly. Jaký asi byl původní impuls, který tyto posuny zapříčinil?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Gondwana

Nejlepší odpověď
Kepler

Kontinenty si lze představit jako ledové kry. Tam, kde magma stoupá z hlubin k povrchu, rozlévá se do stran, způsobí oddalování pevninských ker nebo jejich lámání. Tam kde se kry střetnou, jedna se podsouvá pod druhou, vznikají zemětřesení a vztyčují se vysoká pohoří.

Další odpovědi
RyuzakiKate

Jak říká Kepler, zkrátka posuny litosférických desek. Od počátku se kontinenty „slejzaly a rozlejzaly“, momentálně se zase „slejzaj“ a předpokládá se, že se např. Evropa s Afrikou srazí, to už tu samozřejmě nebudem, ale je to zajímavé, že? :)
Pohledej pojem „kontinentální drift“, případně v angličtině, na youtube je spousta pěkných animací.

MichaelOffic

Mimo desky, možná i gravitace sama od sebe, se nebojím říct že se pohnout kontinenty kdy se sami zničíme největší bombou, nebo asteroid.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.