Avatar uživatele
Dmitrij

Co znamená „zmátořit se“?

Díky za odpovědi

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas před 5093 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Doplním ještě další význam:
zlepšit se (např. osení se po dešti zmátořilo – zlepšilo se),
sebrat se (člověk se zmátořil – sebral se po nemoci),
přijít k sobě.
Doplňuji:
Podle časopisu Naše řeč z r. 1920.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
kropitko

já myslela,že je to zmátožit se?? Tak to říkám špatně??

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vagra

Vzpamatovat se
Dát se dohromady
Vzchopit se

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vecernice

Znovu se postavit na nohy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Luss

kropitko je to zmatorit. Zmatozit by bylo asi od toho, kdyz se rika, ze je nekdo jako matoha. a ten nekdo zrovna kdyz je jako matoha neni v nejlepsi kondici, tak to ma pak jiny vyznam. teda alespon tak mi to prijde… :) to by asi spis vysvetlila annas :)

před 5093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

Tak Annas,proč zmátořit a ne zmátožit…????

před 5093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Luss a Kropítko, děkuji Vám za důvěru. Vložím pro jistotu odpověď odborníků z časopise Naše řeč z r. 1920.
Mátořit a mátožit jsou 2 slova různého významu.

  1. zmatořiti se (zmátořiti se) znamená podle Jungmanna „přijíti k sobě“; osení se zmátořilo (zlepšilo po dešti), ten člověk se zmátořil (sebral se po nemoci). Ke slovům zmatořiti patří příd. jména matorný, doložené v češtině již v 14. stol. ve významu »dospělý, vážný« a nářeční slovenské slovo matora (stromeček s celou matorou = se všemi kořínky, Kott 2. Přísp. 159 ze Zátureckého). Tato slova souvisí s lat. materia a slov. mati, -ere, a znamenal kmen matero-, matoro- asi kmen stromu (mateřský), vyhánějící odnože, anebo matku zvířecí: odtud se vyvíjí význam něčeho dospělého, starého, silného, který je v příd. jméně matorný i v slovese zmatořiti (= zesíliti).
  2. Druhé slovo je (matoha)mátoha, slovo původu patrně slovenského a značí v slovenštině strašidlo, přízrak, obludu, ducha nebožtíkova; do spisovné češtiny bylo uvedeno asi slovenskými spisovateli. U básníků novočeských se význam slova mátoha rozšířil v představu čehosi přeludného, mrákotného, neurčitého, mlhavého; význam se uvádí především v odvozeninách mátožný, mátožně (oči hledí mátožně v dál, obrysy se v dáli mátožně rýsují apod.)

Slovo mátožit – znamená činit mátožným, tedy něčím mdlým, nejasným, nelesklýmm mlhavvým.

před 5093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Omlouvám se za překlepy. Spěchala jsem a text si celý nepřečetla.

před 5093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

Tak jo,já přeci jenom budu dál používat slovo zmátožit se,líbí se mi víc…asi se ke mě i víc hodí 🙂

před 5093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Luss

diky, to je vycerpavajici :)

před 5093 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek