Liii

Co znamená tato část písně od Tomáše Kluse?

Malčik moj, malčik moj,
kakoj ty balšoj geroj

Nejlepší odpověď
annas

Nejde jen o překlad slov z ruštiny do češtiny – Chlapče můj, chlapče můj,. jaký ty jsi velký hrdina – ale o zapojení do kontexttu, tedy jejich význam.

Jak je možné zjistit, píseň Malčik vznikla k filmu Anglické jahody. Klus ji značil za poctu Karlu Krylovi. (Net)

Jak je možné pochopit, píseň zachycuje atmosféru příjezdu sovětských vojsk do Českoslvoenska v srpnu 1968. Klus sám dobu nezažil, ale určitě zná z historie.

Jeho verše svědčí o tom, že jsme vojska nevítali nadšeně. Svým slovům dává hlubší význam …

Např. opakuje socialistické fréze či slova písně, která se ukázala jako nepravdivá . verše vyjadřují naši bezmocnost, beznaděj, ztrátu svobody …

Je smutné, že ohrožují českou zemi i mladí chlapc, kteří zřejmě netušili, co se děje – „nedospělá ruka svírá samostříly“ – plní něčí rozkaz – v jakém smyslu jsou hrdiny?

"Z polí slyším hlasy, s tebou na věčné časy
a zpátky ni krok, malčik!

Krok sun krok, v řadách jdem pro pokrok.
Nápisy na zdi hyzdí pěticípé hvězdy.

Smutné je, když se žení vlast s oprátkou"

Celý text písně v odkazu http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/klus-tomas/malcik-124624

Další odpovědi
anonym

Chlapče můj, chlapče můj,
jaký jsi velký hrdina.