Retko

Co znamena slovo variantni??

Variantni reseni / navrh??

Je to rozdilny? Nebo majici hodne variant?? Nebo jeste pry to muze byt volitelny nebo zamenitelny..

Diky

Obcas me udivujou lidi co pisou vedeckou literaturu, kdyz ani slovniky to poradne nevysvetli… Kdo to ma pak cist..

Nejlepší odpověď
Dochy

Bohužel přímé synonymum asi v češtině nemáme. Nejspíš bych použil „další/jiné možné řešení“ ale chtělo by to kontext.

Další odpovědi
ivzez

Musel byste uvést konkrétní příklad,
takhle těžko říct, co autor mínil.

Nemá smysl se pokoušet porozumět
jednomu slovu vytrženému z kontextu.
(Stejně jako nemá smysl překládat
text po jednotlivých slovech.)

orwell

variantní = proměnlivý, měnící se, mající více variant. V případě variantního návrhu (řešení) je to předkládaný návrh, či řešení mající více variant, viz např. http://pirati­.sobeslav.cz/va­riantni-navrh-parkovani-na-namesti/

Dochy

ad orwell: nevylučuji, že by se to tak mohlo použít (v některých případech), ale moc mi to nesedí. „Variantní řešení“ (pokud se z kontextu nedozvím něco jiného) bych primárně považoval za právě jedno řešeni jako alternativu k dříve zmíněnému. AAaaa máme tu adepta na synonymum „alternativní řešení“. Sice to také není zrovna klasické české slovo, ale ve většině případů by se asi použít dalo.

„Proměnlivý“, „měnící se“ by podle mně neodpovídalo slovu „variantní“ ale „variabilní“