jana91

Co znamená slovo ,,transcendentní" a jaký je příklad použití ve větě?

Co znamená slovo,,transce­dentní" a jaký je příklad použití ve větě?

Prosím, vysvětlit nějak ,,lidsky". Předem všem děkuji za odpovědi! : )

Nejlepší odpověď
annas

Slovo transcendentní znám z filosofie, kde se často používal.

Je to něco, co přesahuje naše smyslové a rozumové poznání, je to za hranicemi poznání.

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/tran­scendentni

Např. v křesťanství je Bůh transcendentní, neboť není součástí světa, ale jeho původcem (Stvořitelem), který každou smyslovou skutečnost přesahuje."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Transcenden­ce

V uvedeném odkazu najdete další významy slova a jeho použití např. v matematice.

--
V odkazu vysvětluje quentos rozdíl transcendentní a transcendentální.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-i-v-anglictine-rozdil-mezi-transcendentni-a-transcendentalni

Zajímavý je pohled I. Kanta., který rozlišuje pojmy a posteriori, poznání ze zkušeností, později empirické, – transcendentní

a protiklad a priori. – získané bez kušeností, např. dedukci. – poznání transcendentální

Rozlišuje tedy pojem, transcendentní – věci o sobě – a posteriori, to co získáme na základě smyslového vnímání, tedy zkušenosti.

Vidíme psa, někdo ho tak pojmenoval, přesahuje to naše smysly, my psa vnímáme jako určitý jev.. Pokud bychom psa neviděli, tak nepojmenumeme.

Transcendentánlí je poznání, které přesahuje náš rozum, je apriorní, tedy předem dané. Rodíme se např. s matematickými poučkami, které se musíme naučit a podle nich teprve poznáváme.

transcendentální = již rozumu dané, nezískané zkušeností; přesahující, překračující

transcendentní = nadskutečné, přesahující smyslové i rozumové možnosti

Podle vl. vědomostí z filosofie

Další odpovědi
aliendrone

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Transcenden­ce

Příklad: „Základ přirozených logaritmů (Eulerovo číslo) je nejen iracionální, ale též transcendentní“. Kapišto? ;) :D :D

Kepler

Správně je to transcendentní.

transcendentální >> již rozumu dané, nezískané zkušeností; přesahující, překračující
transcendentální cíle >> sebepřesahující cíle, např. pomoc a prospěšnost jednotlivým druhým osobám, skupinám lidí nebo celé společnosti
transcendentální ego >> sebepřesahující já
transcendentní >> nadskutečný, přesahující smyslové i rozumové možnosti, běžnou zkušenost, za hranicemi poznání (tudíž nepoznatelný); převyšující, přesahující obvyklé meze, nadřazený; přesahující materiální skutečnost, vesmír, na nich nezávislý; univerzálně platný či významný

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=tran­scendent&typ_hle­dani=prefix

Anikitos

Transcendence je prostě něco nepochopitelného, cokoli co lidský rozum nemá šanci vysvětlit (různé teorie, co bylo před Velým Třeskem, Bůh/bohové – náboženství anebo něco, co se nedá ani napsat ani popsat).

Může to znamenat i něco neskutečného – co by nemělo existovat, co by se vymykalo třeba daným faktům (např. fyzikálním zákonům); překračující hranice smyslové zkušenosti, poznání.

Může se vymykat prostoru a času.

Pojem se vyskytuje v několika odvětvích – filosofie, teologie, fyzice ale téměř vždy znamená „nepochopitelné,“ „přesahující.“

Je to něco „víc,“ přesahující věci v existenci.

Opakem je imanence (imanentní) — což znamená: vně, uvnitř, obsažené zahrnuté, existující, nepřesahující rozumové ani smyslové vnímání.

Transcendence je i film s Johnny Deppem (celkem dobrý), ve kterém jeho postava zemře, ale v zápětí nahrají jeho osobnost/vědomí do počítače/sítě, a pak se to docela slušně rozjede.

Transcendentní jakožto přídavné jméno od slova transcendence se dá použív v různých větách, když chce člověk popsat něco nepochopitelného.

zett

Transcendentní je film s Johnnym Deppem. Jinak víc nevím. :D