Isha

Co znamená slovo proxin/proxina?

Sice z kontextu zhruba chápu, ale zajímal by mě obecný význam tohoto slova. Narazila jsem na něj v knize o evoluci života, a to v tomto kontextu: Proxiny pro vznik a činnost života:
Dále tam v bodech vyjmenovává, jaké jsou metody pro zkoumání přítomnosti života na geologických či fosilních nálezech: frakcionace izotopů, složení kerogenu, fosilie a horniny. Google mi neporadil. Je to něco jako důkaz?

Nejlepší odpověď
annas

Ve francouzském zdroji jsem našla význam slova proxiné (ženský rod) = důkaz, důvod. To znamená, že se používá k přesvědčování, k poznání, že věc je pravdivá.

Do kontextu se to hodí, podobně jste uvažovala i vy.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=sG1pAA­AAcAAJ&pg=PA306&­lpg=PA306&dq=Pro­xin%C3%A8.+PRO­XIMIDAD+...&sou­rce=bl&ots=wIz­MWkC8U4&sig=AC­fU3U24hlStDPXEX­xR5PAeh33DAQB3O­EA&hl=cs&sa=X­&ved=2ahUKEwil­vfm0wJ3kAhVSbFAK­HazjBLIQ6AEwA­HoECAkQAQ#v=o­nepage&q=Proxin%C3%A8­.%20PROXIMIDAD%20­...&f=false

Další odpovědi
Kepler

Také jsem to nenašel, ani ve slovníku cizích slov, ale zřejmě to má souvislost s proxy daty, jež jsou nepřímými důkazy něčeho. Např. zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Proxy_data Nebo taky s latinským proxima – poblíž.

jáára

Prostředník? Něco co umožňuje vznik a činnost života. Znám proxy – To prostředník je. Tak jestli se tam jenom nemění y/i.

Altair-AC

Možná je slovo „proxiny“ množné číslo od slova „proxy“. Ale jen možná. Nikde na internetu není slovo proxy vyskloňované.

annas

Altair-AC

proxy je slov nesklonné.

Isha

Další výskyt ve větě: Fosfátový anion PO43– je velmi stabilní a nerad vstupuje do chemických proměn; izotopové zastoupení 16O a 18O může být ale důležitou proxinou – vstupuje-li fosfát do metabolismu (např. jako součást ATP), dostávají opět přednost lehčí izotopy kyslíku a v horninovém záznamu nacházíme pak posuny oproti jeho běžnému izotopovému složení ve fosfátech anorg. původu

Kepler

Chápu to tedy tak, že proxin, či proxina je jeden z těch nepřímých důkazů, v tomto případě izotopové zastoupení kyslíku. Podobně jako v radioizotopovém stanovení stáří původně živých organismů na základě zastoupení uhlíku C14.

Isha

Nejspíš je to tak, děkuji za odpověď.

Kepler

Rádo se stalo, zase jsem se naučil nové slovo 🙂

annas

Když je tvar proxinou – 1. pád není proxin.

Isha

To už jsem si s touto větou uvědomila, ale podruhé už příspěvek upravit nemůžu.

annas

V Řecku se prodává lék, který se jmenuje Proxine.

Ale překlad jsem nenašla, stále naskakuje s písmenem m.

Stejně v angličtině jde o lék.
https://www.ndrug­s.com/?s=proxin

anglický slang
https://slangde­fine.org/p/pro­xin-c3fb.html

Stejně v Německu, i u nás je podobný lék.