Altair-AC

Co znamená sloveso prozřít?

Zřít znamená vidět, takže to znamená prokouknout? Uvedete prosím i nějaké od sebe odlišné věty s použitím tohoto slova?

Je zvláštní, že definice na internetu není.

Nejlepší odpověď
marci1

Zážitek a životní změnu poznání pravdy, často o Bohu= osvícení, jinak také prozření. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Osv%C3%ADcen%C3%AD

Další odpovědi
annas

Jak se ptáte v podotázce, uvedla jsem i příklady u slovesa prozřít v různém kontextu., i když se s nimi spíš už setkáme v literatuře 20. století.

Jak je možné najít v jazykových zdrojích, má mnohem víc významu než ten jeden. Pokud vás to opravdu zajímá.

Jde o sloveso odvozené – pro + zřít.

  1. . Sloveso zřít je dnes knižní, ve SSJČ jeho význam
  1. "vidět 2, spatřovat 1: zřít velkolepou podívanou
  2. dívat se, hledět 1, pohlížet 1: zřít z okna ven, do dálky
  3. představovat si: v duchu zřím před sebou matku"

Předpona pro . vyjadřuje . postup nebo . proniknutí děje naskrz něčím.

  1. Prozřít

" 1. kniž. nabýt zraku, začít vidět: štěňata za několik dní prozřela; spáč prozřel probudil se

. 2. kniž. (čím) zrakem proniknout něco; prohlédnout: p. mlhou, rouškou noci; – zř. p. na otce (Čap.-Ch.) pohlédnout

3. kniž. proniknout poznáním; prohlédnout 6, pochopit: p. až ke dnu života (Píša); udělal chybu, ale včas prozřel

4. (o věci) náhle se objevit, ukázat: chajda jak z pohádky prozřela (Čap.-Ch.);"

V náboženství se používá I ve významu osvítit – že prozřel Ducha svatého, tedy jeho osvícení.

https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=proz­říti&sti=EMPTY&whe­re=hesla&hsub­str=no

Kepler

Pochopit význam věci, který mu nejdřív unikal. Je to takové staré knižní slovo.
Věta např. : poté co zjistil, že ho jeho milovaná podvádí s jiným, prozřel jaká je to mrcha.

Edison

Prohlédnout ve smyslu otevřít oči.