Retko

Co znamena „Poplatno dobe vzniku“???

Dik

Nejlepší odpověď
annas

Např. báseň, malba apod. jsou poplatny době, projevuje se na nich vliv doby, vyjadřují k ní vztah.
Třeba básně některých autorů, které vznikly po únoru 1948, tedy v době socialismu, jej oslavují = jsou oplatky době vzniky.

Příklad takové básně.
To Stalin lesy na pochod pošle,
řekám v pustině téct přikáže,
Stalin – soudruh, Stalin – vůdce,
Stalin – inzenýr nasich tuzeb.

Doplňuji:
Tedy, co jsem napsala za patvar.-)) I když některé básně byly opravdu k „zakousnutí“.

Samozřejmě patří – jsou poplatny době vzniku.

Další odpovědi
Andre5000

Např. za socialismu se natáčely filmy, které ukazovali, jak je špatný kapitalismus a nyní je to naopak.
Doplňuji:
Ještě bych doplnil – člověk, který psal verše typu, které uvádí „annas“ se pak po revoluci stal polistopadovým ministrem kultury. To se také té poplatnosti týká.