koka

Co znamená pojem ,,křížení krve"???

Prosím co znamená pojem ,,křížení krve"

Nejlepší odpověď
kropitko

Podle mého by mohlo jít o výraz,který se používá převážně v chovu,křížení krve-když se nechá připustit chovný pár z jedné krve. No jistá si nejsem

Další odpovědi
Miroslavst

Domnívám se, že křížení krve je vlastně něco jako křížová zkouška na zjištění krevní skupiny.

annas

Kropítko má pravdu. Křížením krve vzniká kříženec, hybrid. Určitě znáte pejska voříška, Je to pes, který nepřísluší žádnému plemeni, jakási „pouliční směs“, protože neodpovídá pravidlům, která jsou pro určitou rasu vytvořena. U různých druhů, třeba koní, dochází ke křížení a tím i k osvěžení krve a vytvoření nových vlastností.

Jinak u lidí se podle Mendelova pravidla hovoří o křížení krve v genetice. Vzájemné oplozování jedinců s různými genotypy – potomek přebírá geny matky nebo otce. Proto křížením krve blízkých jedinů by mohlo dojít k degenerativním změnám.

Zdroj: Mendelistická genetika, Mazlíčci
Doplňuji:
Ještě dodatek.
Křížení krve – porovnává se sérum příjemce – krvinky dárce (i opačně – není potřeba dělat při erymase bez plazmy)
Před transfuzí u lůžka se dělá poslední kontrola obvykle na předtištěný papírek, kdy se kontroluje, zda ery dárce i
příjemce aglutinuje stejné sérum z testovacího vzorku.

Omlouvám se Miroslavstovi. Neuvedl, že se křížení krve nedělá běžně, ale např. při operacích. To mě zmátlo.

Jan Matys

Pojem „křížení krve“ se v CZ terminologii nepoužívá. Jedná se o postup, kdy se kříží (spojuje) krev příjemce, tudíž zraněného, s krví potenciálního dárce. Anglický výraz je „cross-matching“ (křížové srovnání), což dává mnohem větší smysl. Podstatou výkonu je zjistit, zda-li je krev dárce kompatibilní s typem příjemce. Kompletní procedůra trvá asi hodinu.

Pro případ pohotovosti existují i zrychlené metody, které sice nejsou tak přesné, ale dostačující pro rychlý zákrok (nehody). Čas potřebný k určení se dramaticky zkracuje, a to 2–3 minuty! Sleduje se přítomnost aglutinace (shlukování) červených krvinek, které je vidět pod mikroskopem (trénované oko možná ani nepotřebuje), což vede k výraznému urychlení procesu. V případě výskytu zmíněné aglutinace jde o NEKOMPATIBIL­NÍ krev.

Pro urgentní případy se používá VÝHRADNĚ krevní skupina příjemce, jelikož na takovou tělo nezačně vyvíjet protilátky, tudíž nedochází k transfuzní reakci. Navíc je výhodou kompatibilita dané krvé, která je ABO i RH (rhesus).

annas

Při svém doplnění odpovědi jsem se vyjádřila nepřesně. Chtěla napsat dodatek v tom smyslu, že se necituji Miroslavstva, protože jeho odpověď je nepřesná. Rovněž neuvedl zdroj.

Miroslavst

Ano, neuvedl jsem zdroj, jelikož jak je napsáno, domnívám se… A pokud se domnívám, tak je zdrojem jen má dutá palice a nic jiného. Pokud bych uvedl zdroj, napsal bych, že je to tak či onak.
Jinak jsem měl na mysli křížovou zkoušku na znaky, aby náhodou nebali místo a+ B-