zjentek

Co znamená „já guljáju na kaňkách“?

Mně věta nedává smysl. (;

Nejlepší odpověď
annas

Zdánlivě nesmyslné pojmenování pro bruslení ´procházet se na bruslích.
Jenže slveso guljať má další synonymické významy

Význam i s příklady.
„pohybovat se , otáčet (o zaobleném předmětu), používat kolečka (o předmětu na kolečkách) nebo klouzat (o předmětu na běžcích) (o pohybu prováděném opakovaně nebo ne v určitém směru, na rozdíl od významově podobného Ch. válet se ) ◆ Drak se uklidnil a začal se válet po písku. D. A. Yemets , "Tanya Grotter a Poseidon's Well“, 2004 [ NKRYA ] ◆ Pes kolem nich vesele pobíhal, skákal, snažil se chytat motýly, pak spadl na trávu a začal na ní jezdit . Tatyana Tronina, „Mořská panna pro intimní setkání“ , 2004 [ NKRY ] ◆ Připraven válet se po podlaze, abych uklidnil mou nenáviděnou duši, mé průměrné hluché srdce. Yu. P. Azarov , „Podezřelý“ , 2002 [ NKRY ]
projet se na něčem pro zábavu ◆ Pojedeme na slonech, setkáme se s úsvitem na nějaké hoře, mezi liánami a orchidejemi. Tatyana Tronina, „Mořská panna pro intimní setkání“, 2004 [ NKRY ] ◆ Sundali si boty a začali se válet v ponožkách po lesklé, odřené parketě, padali, naráželi do sebe, smáli se, byla to velká legrace. Yu. V. Trifonov , „Dům na nábřeží“, 1976 [ NKRYA ] ◆ Ve svém dávném mládí, v zimě, ještě jako studentka, odjela do Dombai jezditlyžovala a upadla a zlomila si pravou nohu. D. Dontsova , „Ucho zlaté rybky“ , 2004 [ NKRYA ]
zanedbané často a hodně cestovat dopravou ◆ Může jezdit z města do města půl roku! D. Dontsova , „Lektvar na strabismus“, 2003 [ NKRYA ] ◆ Řekli mu: kup si auto, ve tvém věku není úctyhodné jezdit metrem , zase jsi zaměstnancem Aura Plus – pověst společnosti. Andrey Izmailov, „Trickster“ , 2001 [ NKRY ]"
utrpení hodit ◆

https://ru.wik­tionary.org/wi­ki/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0­%B0%D1%82%D1%8C%D1%81%D1­%8F

Je vidět, že když bruslím, tak s pohybuji po ledě.

Omylem jsem odeslala a smazala etymologioi slova kaňky = brusle.

Původ slova „brusle“
Ceskéo slovo „brusle“ má původní ruské kořeny a je zdrobnělinou verzí slova „kůň“. V primitivní verzi byly brusle člověkem vnímány jako malí koně, kteří nesou člověka. Ve starověkých bruslích byly navíc zdobeny vpředu vyobrazením koňské hlavy, což tuto hypotézu potvrdilo.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/upravit-odpoved/1042438

Další odpovědi
aliendrone

No NEDÁVÁ, protože na bruslích se sice dá i chodit (guljáť) např. že šatny na kluziště, ale BLBĚ. Na „pragůlku“ by v nich nešel možná ani Rokio. ;) :D :D

paul1

Je to možné, například na zamrzlém potoku, či řece. Tuším v Holandsku je běžné jezdit na bruslích na výlety.

annas

Správný odkaz na původ slova kaňky

https://hocke­ykhv.ru/cs/he­alth/konki-istoriya-ih-poyavleniya-i-proishozhdenie-slova-konek-interesnye-fakty/

V odkazu na článek BRUSLE: HISTORIE JEJICH VZHLEDU A PŮVOD SLOVA „BRUSLE. ZAJÍMAVOSTI Z HISTORIE KRASOBRUSLENÍ HISTORIE KRASOBRUSLENÍ .- jde o Rusko, u nás mohl název vzniknout i jinak.

brusle, bruslení, zabruslit si, vybruslit, přibruslit, nabruslit si. Jen č. (slovensky . korčul’a, polsky. łyżwa atd.), běžné od Jungmanna. .Nejspíš od :brousit podle něm., kde
schleifen znamená jednak ‘brousit’,
jednak ‘smýkat, bruslit.