Asker99

Co znamená ex offo?

Nejlepší odpověď
marci1

Ex offo je v právním prostředí býv. Rakouska-Uherska zavedená zkratka jinak i v dalších právních řádech běžného latinského výrazu ex officio, který znamená z úřední moci, povinnosti, z úředního příkazu. V právnické terminologii se obvykle jedná o soudem přiděleného obhájce (tzv. obhájce nebo advokát ex offo). Nositel funkce nebo úřadu, který je z jejich titulu automaticky (ex officio) nositelem jiné funkce, se označuje virilista.
Ex offo v trestním řízení
V trestním řízení ex offo označuje případ tzv. nutné obhajoby, kdy obviněný musí mít obhájce ze zákona (např. je-li ve vazbě nebo horní hranice hrozícího trestu odnětí svobody převyšuje pět let), ale sám si jej nezvolí. Pak je mu ustanoven neprodleně soudem.Obhájcem může být pouze advokát a je povinen případ převzít. Pouze z důležitých důvodů může být na žádost obhajoby zproštěn.:-))
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ex_offo

Další odpovědi
dubraro

Ex officio (zkráceně ex offo) je latinská fráze s významem „z úřadu“, z úřední povinnosti.

magorvkleci

Určeno, přiděleno, stanoveno „ex officio“, tedy z moci úřední, vlastně podle ustanovení nebo požadavku nějakého předpisu, nebo podle povinnosti vyplývající ze zákona.

Emefej

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/ex-offo