panxnotdead

Co znamená citlivá aretace?

Odpovědi
Dane

Aretace označuje zajištění otočné části proti poškození. Poižívá se jen výjimečně u citlivých přístrojů.

Zdroj: http://web.spscv­.cz/~kaderabek/os­ciloskopy/mecha­nickesoustavy­.pdf

Nazdar Bazar

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%A1hy

MK44

Aretace je upevnění, fixace nějaké pohyblivé součástky mechanického zařízení, zpravidla buď v optimální nebo v bezpečné poloze.

Například seřizujete nějaké mechanické ústrojí, nastavujete polohu ozubených koleček, optimální vůli pohybu součástek, polohu západek či zarážek apod. Po dosažení optimálního nastavení tyto součástky v té poloze upevníte – zaaretujete, například aretačními šrouby. Jinak po spuštění stroje tyto součástky vlivem chvění a otřesů nastavenou polohu opustí a mechanika se zasekne – a můžete seřizovat znova.

Také se aretují pohyblivé součástky citlivých zařízení, například měřících, vah, při jejich přemisťování, kdy by mohlo dojít k jejich poškození.

Pod pojmem citlivá aretace bych si představil, že se aretace má provést citlivě, opatrně. Tedy tak, abychom pohyblivé součástky při jejich znehybňování nepoškodili.