Retko

Co znamena a odkud pochazi slovo vidlák?

Co znamena a odkud pochazi slovo vidlák? :)

Nejlepší odpověď
annas

Rhapsody nemá pravdu. Je to trochu jinak.

"Slovo souvisí se zvoničkou, stavbou sloužící k zavěšení zvonu. Není funkčně spjata s kostelem, nýbrž je samostatná, výjimečně může funkčně souviset s kaplí, nahrazovat věžičku kaple nejčastěji však stojí v obcích, které kapli ani kostel nemají .Nejjednodušším typem obecní zvoničky je, když se zvonek zavěsí do koruny stromu – někdy není ani zastřešen. Tímto stromem bývá zpravidla mohutná návesní lípa, dub, apod.

Listí stromu velmi oslabuje slyšitelnost zvonku, proto se místo toho nahrazují zvoničky v rozsochách stromů samostatně stojícím rozsochatým kůlem, rovněž někdy zastřešeným. Tomuto typu se říká dvoják, zouvák nebo též vidlák (označení se zaměňují). Podobně jednoduchá zvonička je tvořena nikoli jedním rozsochatým kmenem, ale dvěma kmeny, nazývá se šrák."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zvoni%C4%8Dka

Další odpovědi
Rhapsody

Podle mého to slovo pochází z nějakého nářečí. O původu nevím.
Nicméně je to hanlivé označení vesničanů (protože často pracovali s vidlemi a přehazovali hnůj) které používají měšťáci