zjentek

Co vlastně znamená slovo nastražený a co znamená mít nastražené uši?

Nejlepší odpověď
annas

Etymologie J. Rejzek

¨"nastražit, nástraha. Souvisí se :stráž a :střežit, vlastně ‘střežit, stráž, strážný, strážní, strážnice, strážník, strážce, strážit, nastražit, nástraha, ostraha, ostražitý, ustrážit, výstraha, výstražný. Všeslovansk – např. polsky . straż stráž, hlídka’, stróż ‘strážce, hlídač’,
Praslovanský výraz.

*storžь ‘strážce’ (k tomu kolektivum*storža) je odvozeno od *stergti
‘hlídat, čekat’, dále viz :střežit – . Nelze vyloučit ani výklad z ie. *(s)terg- ‘být tuhý,
strnulý’ (vlastně ‘strnule, nehybně hledět’)

Podle původu jsou možná vysvětleni v přeneseném významu , to třetí je reálné.

  1. Když někdo nastraží uši, někdy ztuhne, nehybně hledí, když zaslechne třeba něco špatného, nechce, aby ho někdo zpozoroval.
  2. Hlídá, je jakoby na stráží, nastraží uši, aby mu něco neuteklo, tedy aby slyšel případné zvuky.
  3. Nastražená past při chytání zvěře, past na myši atd. Určitě jste se setkal naastraženou pastí ve filmech, že někdo někoho vyláká, jde o podraz. .

Neříká se, kam čert nemůže, tam nastraží (nastrčí) starou babu.

Další odpovědi
Justin1

Odhaduji, že to znamená něco jako „umístěný na stráži“. Může to být třeba nastražená past. Mít nastražené uši znamená snažit se co nejlépe poslouchat a nic nepřeslechnout.

Vzpomínám si na kus jedné písničky doktora Jahelky:

Cestu mu ozářil měsíční jas
a náhle náramně ztuhnul,
nastraženou léčku uviděl včas,
v poslední chvíli se uhnul.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.