Disraeli

Co vlastně znamená, když se řekne, že výjimka potvrzuje pravidlo?

Jak může vyjímka něco takového potvrzovat? Vždyť je to protimluv.
Proč se to říká a co to má představovat?

Nejlepší odpověď
marci1

„Výjimka potvrzuje pravidlo“ je v češtině pevně uchycené a způsobuje zmatky. Nedává totiž smysl, jde o logický nesmysl. Něco co se od pravidla odlišuje totiž nemůže pravidlo potvrzovat.
Nehledejte v tom vědu, jak se často stává. Nemá to nic společného s tím že „každé pravidlo má nějaké narušeni či obejití“. Pravidlo je prostě pravidlo. Celé tohle totiž vzniklo tak, že se musíte podívat na prapůvodní rčení v latině : exceptio regulum probat.
To původní latinské ve skutečnosti znamená výjimka pravidlo prověřuje. 🙂
https://365ti­pu.cz/2016/10/­31/vyjimka-potvrzuje-pravidlo-vzdyt-je-to-logicky-nesmysl-a-pise-se-vyjimka-ci-vyjimka/

Další odpovědi
Justin1

Chápal bych to tak, že kdyby nebyla pravidla, nebyly by ani výjimky z pravidel. Pokud existuje výjimka z pravidla, vyplývá z toho (a potvrzuje se tím), že existuje i toto pravidlo.

EKSOT123

Když vychytrale využiji dosavadní odpovědi, hlavně Marci, o chybném českém překladu, tak by se možná dalo shrnout, že výjimka nabízí příležitost k podrobnějšímu zkoumání jevu a posílení poznatků o tom, proč pravidlo platí. Ale samotná výjimka bez podrobnějšího zkoumání asi nic nepotvrzuje: jetelový čtyřlístek, bílá vrána, atd.

Kepler

Když řekneme o něčem že je výjimečné, zároveň tím říkáme, že vybočuje z obvyklého scénáře. Když někdo spadne ze 7. patra, tak se zpravidla zabije. Pokud se nezabije, má výjimečnou kliku. Takže výjimka potvrzuje definici pravidla jako nejpravděpodob­nějšího výsledku.

annas

Toto tvrzení je chybné. Už jsem jednou odpovídala, . Stačí občas využít archiv,.

„Proč mají pravidla zpravidla výjimku?“
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-maji-pravidla-zpravidla-vyjimku

Kromě toho, co je v odkazu jsem doplnila i příkladem

"Ale když výjimka pravidla prověřuje,, je možné něco vyzkoušet a dovědět se, zda je to možné. Třeba nějaký objev, změní se jedna složka a dané pravidlo funguje nebo nefunguje. Takže je třeba revidovat závěry a změnit pravidla.

Když napíši ti statkářovi koně skákali, ale dřevěné koně se točily na kolotoči, je to výjimka? Jsou to dvě možnosti pravidla, že koně mohou být mluvnicky životní nebo neživotní.

Prověření daného pravidla u skloňování podst. jmen mužského rodu."

"!To původní latinské ve skutečnosti znamená výjimka pravidlo prověřuje.

Nedává totiž smysl, jde o logický nesmysl. Něco co se od pravidla odlišuje totiž nemůže pravidlo potvrzovat.

Nemá to nic společného s tím že „každé pravidlo má nějaké narušeni či obejití“. Pravidlo je prostě pravidlo. Celé tohle totiž vzniklo tak, že se musíte podívat na prapůvodní rčení v latině : exceptio regulum probat :

https://365ti­pu.cz/2016/10/­31/vyjimka-potvrzuje-pravidlo-vzdyt-je-to-logicky-nesmysl-a-pise-se-vyjimka-ci-vyjimka/

.

Postmaster

Lidská pravidla mají výjimky protože nejsou dokonalá, vesmírná pravidla nemají vyjímky.

xcooba

Podle mého názoru jde o pochopení, co znamená pojem pravidlo, zpravidla.
A také jak nesprávně je používáno.

Fakt je daný realitou a nemá s lidskou činností nic společného.
Pravidlo je naopak předpis nebo návod vytvořený lidmi.
Zákon nese oba významy. Ve smyslu přírodní zákony, ale i zákony ČR.

Fakt nebo přírodní zákon nemá výjimek. Je pravdivý, absolutní a neměnný.
Pravidlo naopak lze změnit a tím také umožňuje vytvořit výjimky.
Existence těchto výjimek potom potvrzuje, že se nejedná o fakt, nebo přírodní zákon, ale o pravidlo.

Zmatek a zdánlivý nesmysl latinského rčení podle mě vychází z nesmyslného užití slova pravidlo. Často se používá tam, kde by mělo být užito slovo většinou, nebo – ve většině případů.

Jako například: Když někdo spadne ze 7. patra, tak se zpravidla zabije.
Žádné pravidlo pro pády ze sedmého patra ale neexistuje, nejde tedy o pravidlo.
Namístě je slovo většinou, ne zpravidla.

Kromě předchozího mudrování si můžete prostě sjet v hlavě podobný dialog:

Co je to výjimka?
Je to vybočení, narušení, nesoulad.
Narušení čeho, nesoulad s čím?
Přece s daným stavem, s pravidly a zákony, se zvyklostmi.
A jak víme, že podobná pravidla a zvyklosti máme?
Právě proto, že tohle vnímáme jako výjimku.
Takže proto, že tohle není jen nějaká nahodilost, nebo rozmar, ale vybočení z daného řádu potvrzuje, že řád existuje?
Přesně tak.

A ještě jedna.
Do vesnice každou neděli přijížděli obchodníci.
Tuhle neděli však nepřijeli a lidé stáli bezradně na návsi a hádali se, so se asi stalo.
Výjimečná hádka a nervozita potvrzují, že bylo porušeno pravidlo a zvyklost.
Kdybyste tam v tu chvíli zavítali, určitě byste chtěli vědět, proč se lidé hádají a co se děje.
Bylo by vám sděleno, že je pravidlem nedělní návštěva obchodníků, ti ale dnes nedorazili.
Kdybyste však přijeli do vsi ve chvíli, kdy obchodníci normálně dorazili, na nic byste se neptali. Nebylo by totiž proč. Takže byste se o nějakém pravidlu ani nedozvěděli.
Takže až výjimečná situace dává ozřejmuje a dává vyniknout pravidlu.

Nebo prostě a jednoduše.
Nemůžete mít odbočku bez cesty.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

Justin, to je pravda, ale absolutně to s tím nesouvisí. Chápej, že výjimka pravidlo potvrzovat nemůže.
Ono je to takové „rčení“, kterým se lidé ohání při konkrétních situacích, kdy o něčem tvrdí, že tato určitá věc (výjimka) potvrzuje opak (pravidlo). To co vybočuje, nemůže potvrdit obvyklost, když je to neobvyklé.
Řekněme třeba, že na konkrétním místě na Zemi je většinou sucho 365 dní v roce (pravidlo). Ale zrovna včera tam pršelo (výjimka) a bylo chladno. Jak zrovna ta výjimka potvrdila pravidlo? Vždyť to nemá jak potvrdit. Že zrovna včera tam bylo chladno a pršelo, nepotvrzuje, že obvykle je tam vedro.
Že to člověk nazve výjimkou která potvrzuje pravidlo, to nic neznamená. Důkazem má být totiž ta výjimka, ale ona nic nepotvrzuje…

EKSOT123

Marci, háček je asi v tom, že „probat“ má víc významů – testovat, dokazovat, schvalovat. A někdo to ten překlad trochu odflákl.

EKSOT123

Nejsem latinář, ale aspoň podle němčiny je Probe, probieren zkouška. Zřejmě v originále v latině to tedy mělo i další významy.

Disraeli

kepler, přeloženo: nedává to smysl. Leda bys to formuloval jinak, než jak je to formulováno. Ale to bys musel změnit (obrátit) celý smysl toho „rčení“. Protože vyjímka pravdilo potvrzovat nemůže (jak a čím ho na tvém příkladě potvrzuje?)

Kepler

Jak jsem už napsal, už jenom tím, že jsem něco nazval výjimkou, tím jsem definoval pravidlo. Pravidlo není absolutní pojem a absolutní pravda. Existují z něho výjimky. Třeba: každé číslo je dělitelné jiným číslem. S výjimkou nuly.

Disraeli

Výjimka z pravidla samozřejmě existuje (od toho je to výjimka, je to její význam). Ale žádná nepotvrzuje žádné pravidlo. To je nesmysl.
Tím že něco konkrétního nazveš výjimkou, tak tím pravidlo nepotvrdíš. Nestačí něco nazvat výjimkou, aby to bylo možné, aby ta výjimka potvrdila pravidlo.
Prostě fakt není možné, aby to výjimka potvrzovala. Nemá jak… Takové tvrzení nic nedokazuje.
Chápej, nemůžeš dokázat nějaké pravidlo, na základě výjimky, která zrovna v tom příkladě ukazuje, že je to ZROVNA jinak.
Výjimka sama o sobě nikdy nemůže pravidlo potvrdit, právě proto, že je výjimkou.

Výjimka odbočuje z pravidla a nemůže tak potvrzovat něco, co narušuje.

Kepler

Asi to chápeme každý trochu jinak…

Disraeli

Prostě výjimky existují, ale nepotvrzují pravidlo (ani tím, že to jsou výjimky – právěže to není možné).
Dívej na konkrétním příkladě: Třeba ten tvůj pád a následné přežití ze sedmého patra. A někdo to označí za výjimku, která potvrzuje pravidlo. Jak ale může to, že ten člověk přežil, potvrzovat to, že většinou lidé pád z takové výšky nepřežijí..? Tím, že přežil, nijak neprokázal, že většina nepřežije.
Nikdo neříká, že to není pravidlem (že většina nepřežije pád že 7. patra). Ale zrovna ty výjimka pravidlo nepotvrzuje. NEMŮŽE to nijak potvrdit. Pouze ukazuje tu konkrétní výjimku (ale nepotvrzuje pravidlo).

Jak číslo nula (výjimka) dokazuje to, že ostatní čísla jsou dělitelná ostatními čísly (pravidlo)? Nijak. Jen to zrovna ukazuje, že nulou nelze dělit (a nepotvrzuje to žádné pravidlo).

Disraeli

Výjimka nepotvrzuje pravidlo, ale akorát ukazuje přesný opak toho pravidla.

annas

Je to vidět i v češtině. Samice je rodu ženského, ale u hada nejde o „hadici“, ale samici od hada. Mandelinka je škůdce.

Je vidět, že zde platí výjimka pro vyjadřování či nevyjadřování pohlaví.

Někdy se uvádí Eva je doktor, nikoliv doktorka.

Disraeli

Zde jsem to našel docela dobře vysvětlené https://bezfau­lu.net/clanky/vy­jimka-potvrzuje-pravidlo/

Disraeli

díky, marci, vyčerpal jsem denní limit pro kladné hodnocení odpovědí. :( Tak snad zítra.