Avatar uživatele
JájsemRaibek

Co vlastně dělá vrtulník – letí, nebo jede?

Vím, že přečtení otázky vyvolá úsměv, ale už několikrát mě napadla tato otázka při čtení článků, kde zasahoval záchranářský vrtulník.
„Vrtulník pacienta převezl do nemocnice.“
A právě proto se ptám, odkdy vrtulník jezdí. Osobně bych se klonil k výrazu přepravil, ale čtu to ve více článcích.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 1247 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

U rozumných novinářů vrtulník pacienty přepravuje, dopravuje, případně transportuje, maximálně jsem ještě četl, že pacienta vyzvedl nebo vzal do nejbližší nemocnice.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Správné výrazy už byly uvedeny. Dřív se do nemocnice lidi výhradně převážely sanitou a tak to občas bez myšlenky aplikují i na vrtulníky. Navíc odpovídající ekvivalent pro let neexistuje. Co máš z toho, Slováci zase všade idú. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Justin1

Vrtulník letí, ale pamatuji si, že kdysi jedna učitelka řekla „stříleli z jedoucích helikoptér“.

Pokud vrtulník někoho převezl do nemocnice, znamená to, že ho tam převezl letecky. O jízdě řeč není. Lodě taky vozí náklad, i když plují a nejezdí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Zní to hloupě, ale rozumím tomu. Jsou horší novinářská zvěrstva. Nedávno jsem četl rozhovor s jedním „frontmanem“, pochopitelně s ním mluvili v „backstage“, šlo tam o to, že hudebníci si museli „vykomunikovat budget“ a „vysoutěžit benefity“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Pokud uvažuji vrtulník – hračku pro děti, tak ten má kolečka a po nich skutečně jezdí. Normální velké vrtulníky létají a přepravují. Pokud některý novinář tvrdí něco jiného, tak jen potvrzuje starou pravdu o tom že novináři neznají česky a neznají anoo zbla o tom o čem píší.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek