JájsemRaibek

Co vlastně dělá vrtulník – letí, nebo jede?

Vím, že přečtení otázky vyvolá úsměv, ale už několikrát mě napadla tato otázka při čtení článků, kde zasahoval záchranářský vrtulník.
„Vrtulník pacienta převezl do nemocnice.“
A právě proto se ptám, odkdy vrtulník jezdí. Osobně bych se klonil k výrazu přepravil, ale čtu to ve více článcích.

Nejlepší odpověď
Pepa25

U rozumných novinářů vrtulník pacienty přepravuje, dopravuje, případně transportuje, maximálně jsem ještě četl, že pacienta vyzvedl nebo vzal do nejbližší nemocnice.

Další odpovědi
Kepler

Správné výrazy už byly uvedeny. Dřív se do nemocnice lidi výhradně převážely sanitou a tak to občas bez myšlenky aplikují i na vrtulníky. Navíc odpovídající ekvivalent pro let neexistuje. Co máš z toho, Slováci zase všade idú. 🙂

Justin1

Vrtulník letí, ale pamatuji si, že kdysi jedna učitelka řekla „stříleli z jedoucích helikoptér“.

Pokud vrtulník někoho převezl do nemocnice, znamená to, že ho tam převezl letecky. O jízdě řeč není. Lodě taky vozí náklad, i když plují a nejezdí.

Emefej

Zní to hloupě, ale rozumím tomu. Jsou horší novinářská zvěrstva. Nedávno jsem četl rozhovor s jedním „frontmanem“, pochopitelně s ním mluvili v „backstage“, šlo tam o to, že hudebníci si museli „vykomunikovat budget“ a „vysoutěžit benefity“.

Arne1

Pokud uvažuji vrtulník – hračku pro děti, tak ten má kolečka a po nich skutečně jezdí. Normální velké vrtulníky létají a přepravují. Pokud některý novinář tvrdí něco jiného, tak jen potvrzuje starou pravdu o tom že novináři neznají česky a neznají anoo zbla o tom o čem píší.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.