Bakalář 51

Co tvoří vyplacené pojistné plnění v kapitálovém resp. Investičním životním pojištění?

Pokud zemřu tak samozřejmě dojde k výplatě pojistného plnění ve výši sjednané částky obmyslenym osobám, co se však stane s nasporenou částkou? Je vyplacena taky v rámci pojistného plnění nebo ne?

Odpovědi
Orbi

Dobrý den,

u tohoto typu smluv bývá v případě úmrtí pojištěné osoby obmyšleným osobám vyplacena buď sjednaná pojistná částka, nebo hodnota investice („naspořená částky“). Pojišťovna vyplatí to, co je aktuálně vyšší.

Orbi

Mimochodem hlavní nevýhoda investičních životních pojištění je jejich vysoká skrytá nákladovost. Klienti často netuší, že v platbě pojistného platí měsíčně zpravidla 50 až 100 Kč na poplatcích. A to nemluvím o tzv. počátečních nákladech, které se v prvních 5 letech trvání smlouvy šplhají do desetitisíců. Tato část tedy neslouží ani k pojistné ochraně, ani není investována. Jedná se vlastně o jakousi odměnu pojišťovně.

Bohužel se pak klienti často diví, jak je možné, že je hodnota jejich investice stále výrazně nižší, než kolik peněz pojišťovně poslali. Je to dáno právě těmi vysokými náklady.

Pokud byste chtěl vědět, jak na tom vaše smlouva je, co se týká poplatků, stáhněte si do Androidu nebo iPhonu 1. chytrou finanční aplikaci Orbi a na smlouvu se vám mohu podívat a poradit co s ní. 🙂